Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie realizuje cykl wystaw „Artyści w bibliotece”. Do 23 marca można obejrzeć ekspozycję (Nie)wieczność
Na wystawę (Nie)wieczność składa się zestaw prac z obszaru grafiki warsztatowej autorstwa Karoliny Zimnej-Stelmaszewskiej i dr Ireny Lawruszko, które, odwołując się do zabytków kultury – dawnych map, atlasów, fotografii z obserwacji astronomicznych oraz obiektów architektonicznych – eksplorują tematykę związaną z pojęciami wiecznego trwania i nietrwałości.
– Patrząc na zabytkowe budowle, zawsze zadaję sobie pytanie, ile wiąże się z nimi ludzkich emocji. Głównym celem moich grafik jest pokazanie za pomocą technik graficznych piękna, struktury materii, które odnalazłam w opuszczonych ruinach. Wybór metody pracy i techniki nie jest tu bez znaczenia – mówi dr Lawruszko i dodaje: – Obraz, który powstał, jest pewnego rodzaju zapisem upływu czasu i destrukcji danej świątyni. Użyta przeze mnie technika akwaforty jest także zapisem zmian na matrycy metalowej, jakie wprowadza działanie kwasu. Matryca graficzna i proces jej przygotowywania, trawienia, korodowania stanowią zapis przeobrażeń, jakim wszystko podlega: ludzie, budowle, rzeczy – w moich pracach próbuję ten proces opisać.
– W swoich pracach staram się zabrać widzów w niezwykłą podróż w głąb naszego Układu Słonecznego. Moje grafiki prezentują pewien wycinek historii badań nad Układem Słonecznym oraz przestrzenią kosmiczną. Stanowią próbę zapisu wycinków wiecznej trwałości Wszechświata w ulotnych materiach świata ludzkiego– dodaje Karolina Zimna-Stelmaszewska.
Prace artystek można zobaczyć w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie do 23 marca.
Wystawę od strony kuratorskiej przygotował Marcin Laszczkowski.