Jest studentką międzyobszarowych studiów humanistycznych na UW. Aktorstwo jej nie interesuje. Życie celebrytki też. Mowa o odtwórczyni tytułowej roli w oscarowej „Idzie”.

Agata Trzebuchowska ma dwadzieścia trzy lata. Studiuje na Międzyobszarowych Indywidualnych Studiach Humanistycznych. W wywiadach zarzeka się, że nie zamierza studiować aktorstwa, choć pracę licencjacką pisała z problematyki teatru w kulturze. Została zauważona w kawiarni Relaks przez reżyserkę Małgorzatę Szumowską. Wygrała casting. I tak wkroczyła na plan filmowy Pawła Pawlikowskiego, a w ostatnią niedzielę – na czerwony dywan w Dolby Theatre w Hollywood.

W weekendowych „Wysokich Obcasach” Agata Trzebuchowska oświadcza, że nie grała Idy i że nawet nie próbowała się wcielić w tę postać, bo nie jest zawodową aktorką. Tak więc w 2012 roku Agata Trzebuchowska została Idą Lebenstein – siostrą Anną, która odkrywa swoją tożsamość. Razem z ciotką odbywa podróż, w czasie której próbuje dowiedzieć się, kim jest. Niejednoznaczne zakończenie powoduje, że po wyjściu z kina można pokłócić się ze znajomymi o to, co dalej stanie się z bohaterką.

„Ida” Pawła Pawlikowskiego otrzymała Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny. Najgroźniejszym konkurentem polskiej produkcji był rosyjski „Lewiatan” Andrieja Zwiagincewa o skorumpowanych urzędnikach. Historia o nowicjuszce zdobyła także oscarową nominację za zdjęcia. W tej kategorii akademia przyznała statuetkę twórcom „Birdmana”.

Za najlepszą rolę kobiecą odtwórczyni głównej roli dostała nagrodę na forum w Zadarze i na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Była nominowana do Europejskich Nagród Filmowych w kategorii aktorka i polskich Orłów w kategorii odkrycie roku. Twórcy polskiego filmu otrzymali Europejskie Nagrody Filmowe i statuetki w Londynie i Nowym Jorku, nagrodę Goya oraz nominację do Złotych Globów.

Z Uniwersytetem Warszawskim jest także związana Aneta Kopacz, reżyserka i współproducentka filmu „Joanna” opowiadającego o chorej na raka kobiecie. Produkcja otrzymała nominację do Oscara w kategorii najlepszy film dokumentalny. Aneta Kopacz jest absolwentką psychologii na UW.