26 czerwca w Berlinie prof. Aleksander Bursche z Wydziału Archeologii UW odebrał Nagrodę Naukową Reimar Lüsta przyznaną przez niemiecką Fundację Aleksandra von Humboldta. Badacz z UW jest pierwszym polskim naukowcem, który został uhonorowany przez fundację.
„Aleksander Bursche od dziesięcioleci bada monety z okresu Cesarstwa Rzymskiego i ich dystrybucję w tzw. Barbaricum, terytoriach poza Cesarstwem Rzymskim. Jego wybitne badania nad korzeniami germańskiego mennictwa otwierają nowe perspektywy na relacje Rzymian z plemionami germańskimi. Bursche kształtuje rozumienie późnoantycznych rzymskich kontaktów zagranicznych poprzez analizę numizmatyczną, która interpretuje monety nie tylko jako środek płatniczy, ale także jako nośniki komunikacji i symboliki. W ten sposób wnosi kluczowy wkład w badanie sieci ekonomicznych, politycznych i tożsamościowych w okresie przejściowym późnej starożytności” – pisze Fundacja Aleksandra von Humboldta.
Nagroda Reimara Lüsta, wybitnego astrofizyka, przyznawana jest dwa razy do roku przez Fundację A. v. Humboldta przedstawicielom nauk humanistycznych lub społecznych za wybitne osiągnięcia w swojej dziedzinie i rozwijanie współpracy międzynarodowej. Zawdzięczam ją w znacznej mierze silnemu wsparciu udzielonemu mi przez UW w organizacji wielu międzynarodowych spotkań, takich jak Światowy Kongres Numizmatyczny, który odbył się w 2022 roku. Jestem pierwszym polskim laureatem tej prestiżowej nagrody – mówi prof. Aleksander Bursche.
Archeolog i numizmatyk
Prof. Aleksander Bursche to archeolog i numizmatyk z Wydziału Archeologii UW. Jest także profesorem wizytującym w Wolfson College w Oksfordzie, Amerykańskiej Akademii w Rzymie, Fundacji Aleksandra von Humboldta i Niemieckiego Instytutu Archeologicznego.
Równolegle z działalnością akademicką prof. Bursche aktywnie angażuje się w popularyzację wiedzy archeologicznej oraz w działania na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego. Jest inicjatorem i współorganizatorem licznych wydarzeń popularyzatorskich, w tym Festynu Archeologicznego w Biskupinie – jednego z najważniejszych wydarzeń tego typu w Europie.
W 2022 roku pełnił funkcję głównego organizatora XVI Światowego Kongresu Numizmatycznego w Warszawie. Był również autorem koncepcji i głównym konsultantem naukowym edukacyjnych serii multimedialnych „Wieści ze Świata” oraz „Poszukiwacze Zaginionych Cywilizacji”, realizowanych przez Telewizję Polską we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Prof. Bursche pełni istotne funkcje w strukturach krajowych i międzynarodowych instytucji naukowych – m.in. jako wiceprzewodniczący Rady International Numismatic Council, przewodniczący Rady Programowej Centrum Nauki Kopernik oraz przewodniczący Rady DARIAH-PL– największego polskiego konsorcjum infrastrukturalnego w dziedzinie nauk humanistycznych, koordynowanego przez Uniwersytet Warszawski.
W ramach swojej działalności badawczej koordynował szereg projektów finansowanych ze środków Narodowego Centrum Nauki i Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki. Za swoje osiągnięcia w zakresie badań naukowych, edukacji oraz ochrony dziedzictwa narodowego prof. Aleksander Bursche został w 2014 roku odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (Polonia Restituta).