Uniwersytet Warszawski odwiedził dr Anas Haj Zeidan, dyrektor syryjskiej Generalnej Dyrekcji ds. Starożytności i Muzeów. W trakcie wizyty odbyły się spotkania m.in. z rektorem prof. Alojzym Z. Nowakiem, kanclerzem Robertem Greyem oraz pracownikami Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej im. Kazimierza Michałowskiego UW. Dr Zeidan odwiedził Polskę na zaproszenie prof. Artura Obłuskiego.

To pierwsza wizyta w Polsce przedstawiciela syryjskich władz odpowiedzialnych za dziedzictwo kulturowe od wybuchu wojny domowej w Syrii w 2011 roku. Została zorganizowana z inicjatywy prof. Artura Obłuskiego, dyrektora Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej im. Kazimierza Michałowskiego (CAŚ) UW.

 

Podczas wizyty na Uniwersytecie Warszawskim dr Anas Haj Zeidan spotkał się m.in. z prof. Alojzym Nowakiem, rektorem UW, oraz Robertem Greyem, kanclerzem UW, a także z pracownikami CAŚ UW, w tym z prof. Grzegorzem Majcherkiem, kierownikiem ekspedycji CAŚ UW w Palmyrze.

 

Dr Zeidan zwiedził też kampus Uniwersytetu Warszawskiego, warszawskie Stare Miasto, Akademię Sztuk Pięknych, Muzeum Narodowe w Warszawie oraz Narodowy Instytut Dziedzictwa.

 

Wizyta dr. Zeidana w Polsce, która trwała od 18 do 21 maja, była poprzedzona podróżą delegacji CAŚ UW do Syrii w marcu tego roku, zorganizowaną we współpracy z ambasadą RP w Damaszku. W trakcie tej wizyty, której przewodniczył prof. Obłuski, odbyły się rozmowy z przedstawicielami DGAM, m.in. na temat Palmyry – stanowiska z listy światowego dziedzictwa UNESCO, gdzie po wybuchu wojny domowej doszło do zniszczeń na ogromną skalę w wyniku celowych działań ekstremistów.

 

Badania w Palmyrze

Związki CAŚ UW z Palmyrą sięgają 1959 roku. Od tego czasu polska ekspedycja archeologiczna działała tam rokrocznie aż do wiosny 2011 roku, kiedy to w Syrii rozpoczęły się rozruchy. Ważną pozycję tego stanowiska w historii badań CAŚ UW podkreśla fakt, że odkryty przez tę ekspedycją relief lwa palmyreńskiego stał się częścią logotypu instytucji w 2017 roku. Przed 2011 rokiem CAŚ UW prowadziło również badania na innych ważnych stanowiskach archeologicznych w Syrii, takich jak Tell Qaramel (osada z okresu neolitu), Tell Arbid (miasto z epoki brązu i żelaza) czy Hawarte (mitreum z okresu rzymskiego i bizantyjskiego). Polscy naukowcy brali też udział w ratunkowych badaniach wykopaliskowych na terenach zalewowych w związku z budową tam rzecznych.

 

– Podczas dotychczasowych spotkań z dr. Zeidanem ustaliliśmy priorytety współpracy i omówiliśmy pierwsze kroki do ich realizacji. Plany dotyczą w pierwszym rzędzie działań w zakresie konserwacji oraz szkoleń dla syryjskich specjalistów – wyjaśnia prof. Artur Obłuski. Jak podkreśla, obie strony wyraziły chęć zacieśniania współpracy m.in. poprzez wymianę naukowców i studentów.

 

Podczas wszystkich rozmów podkreślano też znaczenie skoordynowanych działań między dyscyplinami i instytucjami w celu wspierania odbudowy i ochrony dziedzictwa kulturowego Syrii.