21 lutego odbędzie się wykład „Władysław Bartoszewski – przygody człowieka myślącego”. Poprowadzi go dr Michał Komar.

Władysław Bartoszewski był historykiem, publicystą, działaczem społecznym i politykiem. W czasie II wojny światowej był żołnierzem Armii Krajowej, walczył w Powstaniu Warszawskim. W 2002 roku otrzymał tytuł doktora honoris causa UW.

 

Szczególnie znane są jego słowa o uczciwości: „Warto być uczciwym, choć nie zawsze się to opłaca. Opłaca się być nieuczciwym, ale nie warto”. Jednak warto również przypomnieć, co mówił o swojej pracy: „Napisałem sporo rzeczy lepszych i gorszych, ale źródłem prawdziwej satysfakcji jest dla mnie to, że nie muszę się niczego, co napisałem, wstydzić albo marzyć, aby zapadło się pod ziemię”; a także o relacjach międzyludzkich: „Jeśli wszystko nas dzieli, to dialog nie ma sensu” i o patriotyzmie: „Patriotyzm polski nie polega na mówieniu o patriotyzmie, tylko na służbie”.

 

W lutym przypada 95. rocznica urodzin prof. Władysława Bartoszewskiego. Z tej okazji 21 lutego o godz. 17.00 w auli dawnej Biblioteki Uniwersyteckiej odbędzie się wykład „Władysław Bartoszewski – przygody człowieka myślącego”, który wygłosi dr Michał Komar, wykładowca Collegium Civitas.

 

Wstęp na wydarzenie jest wolny.