Zespół z Wydziału Fizyki UW pod kierunkiem prof. Andrzeja Wysmołka rozwija produkcję przyłbic ochronnych, z której korzystają szpitale i inne instytucje medyczne. Powstało już 1000 sztuk tych środków ochronnych. Dzięki współpracy z firmą Aviva wkrótce powstanie 6 tys. kolejnych.

Przyłbice są obowiązkowym elementem wyposażenia służb medycznych mających bezpośredni kontakt z osobami zakażonymi koronawirusem. Ich przygotowanie jest jednak czasochłonne, a dostępna liczba niewystarczająca.

 

W akcję wspierającą produkcję tych środków ochronnych włączył się zespół naukowców z Wydziału Fizyki UW, który tworzą: prof. Andrzej Wysmołek, dr Radosław Łapkiewicz (inicjator akcji), Piotr Kaźmierczak, Piotr Zbińkowski, Grzegorz Firlik, Jerzy Szuniewicz, Adrian Makowski i Mihai Suster. Projekt realizowany jest w ramach działającej na Wydziale Fizyki przestrzeni projektów studenckich Makerspace@UW.

 

Przyłbice tworzone są z wykorzystaniem technologii druku 3D. W drukarkach powstają opaski przyłbic, do których osobno dołączana jest wykonana z tworzywa sztucznego przesłona ochronna, wycinana na ploterze.

 

W ciągu doby powstaje ponad 100 sztuk przyłbic. Zostało już przygotowanych 1000 sztuk tych środków ochronnych. Przyłbice zostały przekazane do szpitali (w tym do szpitalnych oddziałów ratunkowych) oraz domów opieki w różnych miejscach w Polsce. Dostarczanie przyłbic odbywa się m.in. we współpracy z firmami InPost oraz Uber.

 

Dzięki współpracy z firmą AVIVA od przyszłego tygodnia naukowcy będą korzystać z 10 dodatkowych drukarek 3D, dzięki czemu możliwe będzie zwiększenie produkcji do 300 sztuk dziennie. W ramach tej współpracy powstanie ok. 6 tys. przyłbic medycznych.

 

Projekt wspierają także: Fundacja Uniwersytetu Warszawskiego oraz wolontariusze z Inkubatora UW, którzy zaangażowali się w składanie drukarek 3D.

 

Zespół z Wydziału Fizyki UW zaprasza zainteresowanych badaczy oraz instytucje do współpracy w ramach projektu.

 

Kontakt:

makerspace@uw.edu.pl

Andrzej.Wysmolek@fuw.edu.pl