UW jest liderem projektu ENSEMBLE3, który został zakwalifikowany do pierwszego etapu konkursu Teaming for Excellence programu Horyzont 2020.

W konkursie Teaming for Excellence można zdobyć środki na utworzenie nowych centrów doskonałości oraz nawiązać współpracę z najlepszymi ośrodkami naukowymi w Europie.

Projekt ENSEMBLE3 jest jednym z trzech polskich projektów, które uzyskały finansowanie i przeszły do pierwszej fazy konkursu. W sumie Komisja Europejska dofinansowała 30 przedsięwzięć, w tym to, którego konsorcjantem jest UW. Instytucje otrzymały po 400 tys. euro na opracowanie w ciągu roku biznesplanu nowej jednostki.

Uniwersytet Warszawski jest liderem konsorcjum, w którego skład wchodzą partnerzy z Włoch, Niemiec, Hiszpanii i Polski. Jeśli projekt uzyska finansowanie w drugim etapie, to konsorcjanci utworzą centrum doskonałości ENSEMBLE3. Będzie to jednostka badawcza wykorzystująca technologie dotyczące wzrostu kryształów i nowych materiałów funkcjonalnych o innowacyjnych właściwościach elektromagnetycznych. Znajdą one zastosowanie w nanofotonice, optoelektronice i medycynie.

– Jeśli zakwalifikujemy się do drugiego etapu konkursu, to możemy otrzymać środki na utworzenie centrum doskonałości pomiędzy CeNT UW i ITME – 15 milionów euro z UE oraz będziemy mieli szansę na uzyskanie dodatkowych środków (40 milionów złotych) z konkursu na Międzynarodowe Agendy Badawcze realizowanego przez FNP – mówi prof. Dorota A. Pawlak z Centrum Nowych Technologii UW oraz ITME, która koordynuje projekt od strony merytorycznej.

Aby wejść do drugiej fazy projektu, projekt CeNT UW – ITME będzie konkurował nie tylko z trzydziestoma projektami, które zakwalifikowały się w tym konkursie do pierwszego etapu, ale również z wnioskami z ubiegłorocznego konkursu, które przeszły do drugiej fazy, ale nie otrzymały finansowania.

Partnerzy UW w konsorcjum tworzącym projekt ENSEMBLE3:

• Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych, Polska
  • Karlsruhe Institute of Technology, Niemcy