Uniwersytet świętuje w tym roku 200-lecie swego istnienia. Trwające cały rok jubileuszowe obchody mają nie jeden, a kilka punktów kulminacyjnych. Pierwszy z nich już za nami. W dniach 13-14 maja odbył się Światowy Zjazd Absolwentów UW, wraz z towarzyszącymi mu wydarzeniami. W czerwcu czekają nas imprezy pod hasłem „Odkryj UW”, a w listopadzie, na zakończenie obchodów „Galowy Koncert Jubileuszowy”.– Mówi się, że Uniwersytet nie istnieje bez studentów, ale on również nie istnieje bez absolwentów – mówił prof. Marcin Pałys, rektor UW, 13 maja podczas konferencji „Jestem z UW” otwierającej Światowy Zjazd Absolwentów. Spotkanie byłych studentów Uniwersytetu rozpoczęło weekend jubileuszowych wydarzeń, dzięki którym uczelnia chciała przypomnieć nie tylko 200 lat swej historii, ale też opowiedzieć o obecnych sukcesach. Oprócz wspomnianej konferencji dla uczestników przygotowano także spotkanie w ogrodach Biblioteki Uniwersyteckiej, Jubileuszową Noc Muzeów, a także dwa koncerty: muzyki rozrywkowej w Parku Sowińskiego oraz recital chopinowski. Wydarzenia jubileuszowe odbywały się także na wydziałach.

 

Mówiąc o znaczeniu Uniwersytetu Warszawskiego, rektor Pałys odwołał się do słów Stanisława Lema, który twierdził, że ludzka ignorancja jest oceanem ogólnoświatowym, zaś wiedza pewna – pojedynczymi wysepkami na tym oceanie. – Uniwersytet odkrył tę prawdę już odpowiednio wcześniej i od 200 lat stara się, żeby te wysepki stawały się coraz większe i zajmowały coraz większe obszary, żeby niewiedza się kurczyła – podkreślał rektor. – Hasło naszych obchodów jubileuszowych to „Dwa stulecia. Dobry początek”. Pamiętamy o tym, co było dotąd i na tych osiągnięciach zamierzamy budować dalsze sukcesy, które wymagają wsparcia i rozpowszechnienia. Państwo jesteście najlepszymi ambasadorami Uniwersytetu – zwrócił się do absolwentów zebranych w Auditorium Maximum rektor Pałys. – Hasło konferencji „Jestem z UW” to przejaw dumy, że wywodzimy się z Uniwersytetu. Proszę pamiętać, że ta duma jest obustronna – Uniwersytet też jest dumny ze swoich absolwentów – dodał na zakończenie.

 

Bądźcie przyzwoitymi ludźmi

Zjazd byłych studentów zgromadził kilka tysięcy osób. Przyjechali absolwenci m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Wietnamu, Brazylii i Szwecji. Gośćmi honorowymi byli najstarsi żyjący studenci UW, którzy ukończyli 100 lat: Józefa Krośnicka (absolwentka historii i filozofii z 1938), Jan Gliński (absolwent medycyny z 1938), a także reprezentowani przez członków rodzin Halina Dobrowolska (absolwentka polonistyki z 1935) oraz Alina Wągrowiecka (absolwentka romanistyki z 1939). Nie tylko wspominali oni lata studiów, które przypadły na okres międzywojenny, lecz także – korzystając ze swego bogatego doświadczenia życiowego – zwrócili się do dzisiejszych studentów. – Siedźcie na wykładach, słuchajcie, co mówi profesor, wczujcie się w to. Książka daje dużo, ale profesor daje jeszcze więcej – radziła Halina Dobrowolska. – Bądźcie przyzwoitymi ludźmi, szanujcie innych i sami zachowujcie się tak, żeby was szanowano – mówiła.

 

Podczas konferencji „Jestem z UW” byli studenci, a dzisiaj naukowcy, artyści, dziennikarze, przedsiębiorcy, działacze organizacji pozarządowych, opowiadali o swoich badaniach, pracy zawodowej czy aktywności społecznej, które wykonują z pasją i ogromnym zaangażowaniem. Dostępne jest nagranie z konferencji.

 

Uniwerek 200 lat Tego samego dnia przed bramą uczelni na Krakowskim Przedmieściu otwarto wystawę „Uniwersytecki labirynt dziejów”, dzięki której poznać można nie tylko prawdziwą, lecz również alternatywną historię UW. Wystawę będzie można oglądać w tym miejscu przez miesiąc. Wieczorem dla gości otworzyły się ogrody Biblioteki Uniwersyteckiej.

 

W sobotę, 14 maja w Parku Sowińskiego zagrali artyści, którzy sami kończyli Uniwersytet Warszawski. Podczas koncertu „Jestem z UW – Absolwenci Absolwentom” posłuchać można było m.in.: zespołu T.Love, Magdy Umer, Kazika Staszewskiego, Zespołu Reprezentacyjnego, Poparzonych Kawą Trzy, Ernesta Brylla oraz Alicji Majewskiej, a także autorów jubileuszowej piosenki „Uniwerek 200 lat” – zespołu Elektryczne Gitary. Tego samego wieczoru podczas Jubileuszowej Nocy Muzeów dla zwiedzających otworzył się zabytkowy teren UW przy Krakowskim Przedmieściu, Ogród Botaniczny UW, Biblioteka Uniwersytecka oraz Radio Kampus.

 

W niedzielę, 15 odbył się kolejny koncert cyklu chopinowskiego. Z utworami najsłynniejszego absolwenta UW zmierzył się austriacki pianista Ingolf Wunder.

 

W weekend uczestnicy Światowego Zjazdu Absolwentów mogli też odwiedzić swoje wydziały i instytuty.