Poznaliśmy wyniki III edycji naukowego rankingu polskich uczelni tygodnika „Polityka”, opartego na danych dotyczących publikacji i ich cytowań. Po raz trzeci zwycięzcą został Uniwersytet Warszawski.

W porównaniu z ubiegłorocznym zestawieniem w czołówce rankingu nic się nie zmieniło. Pierwsze miejsce zajął Uniwersytet Warszawski, drugie – Uniwersytet Jagielloński, a trzecie – Politechnika Warszawska. Ranking naukowy uczelni akademickich publikowany przez tygodnik „Polityka” oparty jest na indeksie Hirscha. Składa się na niego  liczba publikacji naukowych ogłoszonych przez dany ośrodek i ich naukowa istotność mierzona liczbą cytowań w innych publikacjach.

Jego wartość dla Uniwersytetu Warszawskiego w 2014 roku wyniosła h205. Analizie poddano polskie uczelnie, które podzielono na sześć typów: uniwersytety, pedagogiczne, techniczne, rolniczo-przyrodnicze, medyczne, ekonomiczne.

Od 2012 roku indeks Hirscha jest stosowany w tworzeniu prestiżowego światowego rankingu uczelni QS World University Rankings.

Ranking naukowy został opublikowany 1 czerwca 2015 roku w tygodniku „Polityka”, nr 23 (3012).

Wyniki poprzednich rankingów