Uniwersyteckie Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym i Zrównoważonym Rozwojem organizuje kolejny już cykl wykładów, poświęconych zagadnieniom zrównoważonego rozwoju „Wybrane zagadnienia z ekologii i ochrony środowiska. Trzeci Sektor, Czwarta Władza – rola organizacji pozarządowych i mediów we wprowadzaniu zrównoważonego rozwoju w życie”. W tym roku o aktywności społecznej w tej dziedzinie mówić będą liderzy i działacze wiodących organizacji pozarządowych oraz przedstawiciele mediów.

 

Wykłady odbywają się w czwartki w godz. 16−18 w auli A w Środowiskowym Laboratorium Ciężkich Jonów UW przy ul. Pasteura 5 A.

 

19 lutego – Anna Kalinowska, UCBS, UW, „Trzeci sektor na świecie – Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody i jej Zasobów (IUCN) – organizacja łącząca organizacje, naukowców i instytucje państwowe na drodze do zrównoważonego rozwoju”.
26 lutego – Andrzej Pietrucha, Fundacja BOŚ, „Żebracy czy liderzy zmiany, marzyciele czy rzemieślnicy? O mitach i faktach na temat pracy w trzecim sektorze oraz zbieraniu pieniędzy na cele społeczne i ekologiczne”.
5 marca – Barbara Lewicka-Kłoszewska, Fundacja BOŚ, „Ekologiczna misja w życiu, a ekologiczna misja w pracy. Jak zbudować wiarygodność fundacji korporacyjnej <bezdusznej>”.
12 marca – Zdzisław Stan Nitak, Global Action Plan (GAP), „Rozwój zrównoważony a styl życia – praca u podstaw”.

19 marca – Ewelina Skoczeń, Fundacja Ziemia i Ludzie, „Recepty dla Uniwersytetów Trzeciego Wieku na działania zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju”.
26 marca – Dariusz Bukaciński, OTOP i UKSW, „Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków – działania dla dobra ptaków i ludzi”.
9 kwietnia – Grzegorz Wiśniewski, Instytut Energii Odnawialnej, „Energetyka prosumencka i obywatelska – czy Instytut zajmuje się jedynie szlachetną utopią?”.
16 kwietnia – Krzysztof Walczak, NFOŚiGW, „Czwarta władza – rola mediów we wprowadzaniu zrównoważonego rozwoju w życie”.
23 kwietnia – Andrzej Kassenberg, INE-ISD, „Przez ekologię do wolności ze szczególnym uwzględnieniem roli Polskiego Klubu Ekologicznego i Instytutu na rzecz Ekorozwoju”.
30 kwietnia – Anna Batorczak, UCBS, UW, „Rola społecznych organizacji ekologicznych w rozwiązywaniu problemu zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (ZSEE)”.
7 maja – Beata Tarnawa, Jacek Bożek, Klub GAJA, „Budowanie kapitału społecznego dla zrównoważonego rozwoju”.

14 maja – Witold Lenart, UCBS, UW, „Rola społecznych ruchów i organizacji zawodowych w zarządzaniu ochroną środowiska”.
21 maja – Sławomir Brzózek, Fundacja Nasza Ziemia, „Fundacja Nasza Ziemia – sprzątanie świata… i nie tylko. Przez partnerstwo do czystszego środowiska i społeczeństwa odpowiedzialnego środowiskowo”.
28 maja – Dyskusja panelowa o przyszłości ruchu ekologicznego z udziałem przedstawicieli organizacji społecznych. Moderatorzy: Anna Kalinowska, Witold Lenart, UCBS.