Prof. dr hab. Andrei Richter wygłosi wykład pt. „Propaganda a wolność mediów: uwarunkowania prawne i polityczne”.

Andrei Richter jest starszym doradcą w biurze przedstawiciela ds. wolności mediów w OBWE. Ukończył studia uniwersyteckie z dziedziny prawa, dziennikarstwa i języków obcych. Doktorat obronił w Rosji, na Słowacji otrzymał profesurę w dziedzinie medioznawstwa.

Profesor jest autorem ponad 200 publikacji z zakresu polityki medialnej i prawa medialnego wydanych po rosyjsku, ormiańsku, azersku, bośniacku, chorwacku, niemiecku, francusku, serbsku, słowacku, tadżycku i ukraińsku, w tym akademickiego podręcznika prawa medialnego Federacji Rosyjskiej dla dziennikarzy, akademickiego podręcznika dotyczącego międzynarodowych standardów regulacji mediów (2011), akademickiego podręcznika prawa mediów online oraz książki o cenzurze i wolności mediów w krajach postsowieckich, opublikowanej przez UNESCO. Zasiada także w redakcjach wielu międzynarodowych czasopism poświęconych komunikacji społecznej i mediom.

Andrei Richter przez dłuższy czas pełnił funkcję profesora na Wydziale Dziennikarstwa Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego im. M.W. Łomonosowa, gdzie kierował katedrą prawa i historii mediów. Był również komisarzem w Międzynarodowej Komisji Prawników i przewodniczącym Sekcji Prawa w International Association for Media and Communication Research.

Spotkanie z gościem WDIB UW odbędzie się 16 marca w godz. 13.15–14.45 w Sali Kolumnowej w budynku WDIB UW przy ul. Bednarskiej 2/4. Wykład ma charakter otwarty.