Czy można zagiąć światło? Jakie tajemnice kryją w sobie zapachy? Co Hollywood ma wspólnego z mechaniką kwantową? Czy zwierzęta wodne rozróżniają kolory? Na te pytania odpowiedzą naukowcy UW podczas 9. edycji Dnia Odkrywców Kampusu Ochota UW (DOKO), która odbędzie się 1 kwietnia.

Dzień Odkrywców Kampusu Ochota to okazja, żeby dowiedzieć się więcej na temat studiowania na Uniwersytecie Warszawskim. W tym roku wydarzenie odbędzie się 1 kwietnia.

 

Tematem przewodnim tegorocznego DOKO jest hasło ,,Nauka to nie żart”. Osoby zainteresowane kierunkami ścisłymi i przyrodniczymi będą mogły uczestniczyć w wykładach poświęconych mechanice kwantowej w filmie i zdolnościom antyutleniającym herbat. Odbędą się również pokazy, podczas których zostanie zaprezentowana m.in. aparatura diagnostyczna do badania USG oraz model sondy kosmicznej Insight, która do niedawna prowadziła pomiary geofizyczne na Marsie. Uczestnicy będą mogli wykonać samodzielnie różne eksperymenty, np. prześwietlić rybę za pomocą lampy rentgenowskiej, przeprowadzić własny pomiar EMG (sygnału z mięśni) czy zbudować swój układ czujnika zmierzchu. Przewidziana jest także gra terenowa pt. „Gdzie skrywa się nauka?”.

 

Podczas zorganizowanych w tym dniu wycieczek uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć Zwierzętarnię Wydziału Biologii oraz Laboratorium Ultraszybkiej Magnetospektroskopii. Jedną z atrakcji wizyty w Zwierzętarni będzie możliwość zaprojektowania placu zabaw dla żyjących tam zwierząt.

 

Wydarzenie ma charakter otwarty, szczególnie dla uczniów szkół średnich oraz ostatnich klas szkół podstawowych.

 

Szczegółowy program, formularz rejestracyjny i aktualności będą sukcesywnie zamieszczane na stronie DOKO 2023 i w wydarzeniu DOKO UW na Facebooku. Wszelkie pytania należy kierować pod adresem doko@mimuw.edu.pl.

 

DOKO UW to wspólna inicjatywa wydziałów: Biologii, Chemii, Fizyki, Geologii oraz Matematyki, Informatyki i Mechaniki oraz jednostek: Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych, Centrum Nowych Technologii (CeNT UW), Kolegium Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Matematyczno-Przyrodniczych (MISMAP), a także Środowiskowego Laboratorium Ciężkich Jonów (CYKLOTRON) i Uniwersyteckiego Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym i Zrównoważonym Rozwojem.

 

Ramowy program wydarzenia:

10.00–11.30: multiwykład ,,Nauka to nie żart!”

11.30–15.30: wykłady popularnonaukowe, warsztaty, wizyty w laboratoriach, strefa pokazów, gra terenowa, quiz, stoiska informacyjne wydziałów i innych jednostek

15.30–16.00: zakończenie i rozdanie nagród