Ponad 61 tys. zapisów dokonanych przez ponad 32 tys. kandydatów – 22 lipca poznaliśmy wyniki rekrutacji na studia pierwszego stopnia i jednolite magisterskie oraz część studiów drugiego stopnia na Uniwersytecie Warszawskim. W nowym roku akademickim na studentki i studentów UW czekają łącznie 21 562 miejsca.
Ponad 40 tys. uczących się osób, około 8 tys. pracowniczek i pracowników, trzy kampusy, 25 wydziałów i ponad 30 innych jednostek czynią Uniwersytet Warszawski największą uczelnią w Polsce. Można tu podjąć studia w szerokiej gamie dziedzin: nauk humanistycznych, społecznych, ścisłych i przyrodniczych, sztuki, inżynieryjno-technicznych, a także medycznych. UW oferuje również indywidualne studia międzydziedzinowe oraz kierunki anglojęzyczne.
Na studia na Uniwersytecie Warszawskim przyjmowane są osoby, które osiągają próg kwalifikacji przewidziany dla danego kierunku i mieszczą się w określonym limicie miejsc. Tegoroczna rekrutacja na studia pierwszego stopnia i jednolite magisterskie oraz część studiów drugiego stopnia trwała od 5 czerwca do 9 lipca. Kandydaci mogli wybierać spośród ponad 300 programów.
Ponad 61 tys. zapisów
W rekrutacji na rok akademicki 2025/2026 na studiach pierwszego stopnia, drugiego stopnia i jednolitych magisterskich Uniwersytet Warszawski przygotował 15 890 miejsc na studiach stacjonarnych i 5672 miejsca na niestacjonarnych.
Wyniki rekrutacji zostały ogłoszone 22 lipca. O tym, czy kwalifikacja przebiegła pomyślnie, kandydaci mogą dowiedzieć się ze swoich osobistych kont w systemie Internetowej Rekrutacji Kandydatów (IRK).
Na studia na UW zarejestrowało się ponad 32 tys. osób, które dokonały ponad 61 tys. rejestracji (w tym na studia pierwszego stopnia i jednolite magisterskie – ponad 52 tys., a na studia drugiego stopnia – niemal 9 tys.). Rekordzista zapisał się na 19 kierunków.
Najpopularniejsze kierunki ze względu na liczbę zapisów:
- zarządzanie, stacjonarne, pierwszego stopnia (2828 zapisów);
- ekonomia; finanse i rachunkowość; ekonometria i Data Science, stacjonarne, pierwszego stopnia (2759 zapisów);
- psychologia (Psychology), stacjonarne, jednolite magisterskie (2640 zapisów);
- finanse biznesu i rachunkowość, stacjonarne, pierwszego stopnia (1911 zapisów);
- prawo, stacjonarne, jednolite magisterskie (1879 zapisów);
- stosunki międzynarodowe, stacjonarne, pierwszego stopnia (1826 zapisów);
- filologia angielska – językoznawstwo (English Studies – Linguistics), filologia angielska – literatura i kultura (English Studies – Literature and Culture), stacjonarne, pierwszego stopnia (1616 zapisów);
- kierunek lekarski, stacjonarne, jednolite magisterskie (1437 zapisów);
- dziennikarstwo i medioznawstwo, stacjonarne, pierwszego stopnia (1102 zapisy);
- kryminologia, stacjonarne, pierwszego stopnia (nowy kierunek, 1028 zapisów).
Kierunki z największą liczbą kandydatów na miejsce:
- kierunek lekarski, stacjonarne, jednolite magisterskie (23,95 kandydatów na miejsce);
- Business and Management, stacjonarne, pierwszego stopnia (22,18 kandydatów na miejsce);
- orientalistyka – japonistyka, stacjonarne, pierwszego stopnia (20,44 kandydatów na miejsce);
- kryminologia, stacjonarne, pierwszego stopnia (nowy kierunek, 14,69 kandydatów na miejsce);
- orientalistyka – sinologia, stacjonarne, pierwszego stopnia (14,04 kandydatów na miejsce);
- orientalistyka – koreanistyka, stacjonarne, pierwszego stopnia (13,68 kandydatów na miejsce);
- psychologia (Psychology), stacjonarne, jednolite magisterskie (13,07 kandydatów na miejsce);
- stosunki międzynarodowe, stacjonarne, pierwszego stopnia (11,41 kandydatów na miejsce);
- filologia angielska – językoznawstwo (English Studies – Linguistics), filologia angielska – literatura i kultura (English Studies – Literature and Culture), stacjonarne, pierwszego stopnia (10,43 kandydatów na miejsce);
- zarządzanie, stacjonarne, pierwszego stopnia (8,84 kandydatów na miejsce).
Są to cząstkowe wyniki – trwają jeszcze zapisy na część kierunków drugiego stopnia oraz niektóre studia niestacjonarne pierwszego stopnia i jednolite studia magisterskie. Informacje dotyczące terminów rekrutacji i ogłoszenia jej wyników znajdują się w opisach poszczególnych kierunków na stronie IRK oraz w Zarządzeniu nr 169 Rektora UW z dnia 30 grudnia 2024 roku w sprawie harmonogramu postępowania rekrutacyjnego na studia pierwszego stopnia, jednolite studia magisterskie i studia drugiego stopnia na Uniwersytecie Warszawskim w roku akademickim 2025/2026, które dostępne jest na stronie Biura ds. Rekrutacji w zakładce „Akty prawne”.
Przyjmowanie dokumentów
Osoby zakwalifikowane na studia mają trzy dni na złożenie wymaganych dokumentów w komisjach rekrutacyjnych w poszczególnych jednostkach, zgodnie z informacją przekazaną na osobistym koncie w IRK. Przyjmowanie dokumentów przewidziane jest w dniach 23–25 lipca. Kandydaci zakwalifikowani w kolejnych turach będą mogli składać dokumenty odpowiednio 28–29 lipca oraz 30–31 lipca. Kandydat może wcześniej zapoznać się z terminami, które podane są na stronie IRK w opisie zasad rekrutacji danego kierunku.
Jeżeli kandydat nie złoży dokumentów we wskazanym na osobistym koncie w IRK odpowiednim terminie, na jego miejsce zakwalifikowana zostanie kolejna osoba z listy rezerwowej.
W przypadku gdy limit miejsc na danym kierunku nie zostanie wypełniony, może zostać uruchomiona dodatkowa tura zapisów. Rejestracje uruchamiane będą w sierpniu i we wrześniu.
Nowe kierunki studiów
- analityka biznesowa, niestacjonarne, drugiego stopnia
To studia dla tych, którzy chcą zamieniać dane w realne decyzje biznesowe. Program studiów łączy statystykę, programowanie i nowoczesne narzędzia analityczne, przygotowując do dynamicznego rynku pracy.
- Digital Business, stacjonarne, drugiego stopnia (studia w języku angielskim)
Podczas studiów poruszane będą zagadnienia związane m.in. z biznesem cyfrowym oraz efektywnym wdrażaniem technologii cyfrowych w organizacjach na rynkach międzynarodowych.
- Digital Marketing, niestacjonarne, drugiego stopnia
Studia przygotowują osoby studiujące do pracy w dynamicznym środowisku, ucząc analityki internetowej, strategii marketingowych, social mediów i narzędzi opartych na sztucznej inteligencji.
- doradztwo inwestycyjne, stacjonarne i niestacjonarne, drugiego stopnia
Mają na celu wykształcenie absolwenta posiadającego wiedzę i znającego w stopniu pogłębionym zagadnienia w zakresie doradztwa inwestycyjnego oraz podejmowania decyzji inwestycyjnych na rynkach finansowych odnoszących się do dyscypliny ekonomia i finanse jak i w dyscyplinach uzupełniających, takich jak: nauki o zrządzaniu oraz nauki prawne.
- finanse cyfrowe, stacjonarne i niestacjonarne, drugiego stopnia
Celem kierunku jest przygotowanie studentów do wyzwań nowoczesnej gospodarki cyfrowej oraz dynamicznie zmieniającego się świata finansów. Program odpowiada na potrzeby rynku, pracodawców oraz oczekiwania pokoleń Z i Alfa, kładąc nacisk na zdobycie wiedzy i praktycznych umiejętności niezbędnych w gospodarce opartej na nowych technologiach, takich jak sztuczna inteligencja (AI), chmura obliczeniowa, technologia blockchain i DLT.
- Global Management, stacjonarne, drugiego stopnia (studia w języku angielskim)
Studenci tego kierunku będą się kształcić m.in. w kierunku zaawansowanego zarządzania strategicznego, komunikacji międzykulturowej, finansów przedsiębiorstwa i marketingu międzynarodowego.
- International Finance, stacjonarne, drugiego stopnia (studia w języku angielskim)
Absolwenci będą znali m.in. metody, procedury i praktyki efektywnego zarządzania finansami w organizacji działającej na rynkach międzynarodowych, złożone procesy i zjawiska technologiczne, społeczne, polityczne, prawne, ekonomiczne i ekologiczne. Studenci będą analizować również fundamentalne dylematy współczesnej cywilizacji oraz ich wpływ na funkcjonowanie organizacji i całej gospodarki.
- inwestycje i analiza danych, stacjonarne i niestacjonarne, drugiego stopnia
Celem kierunku studiów jest przygotowanie nowoczesnych specjalistów, którzy łączą wiedzę z finansów, technologii IT i analizy danych. Studenci nauczą się od podstaw wykorzystywać narzędzia programistyczne, takie jak Python, R i SQL, w analizie danych oraz poznają zastosowania sztucznej inteligencji w ocenie ryzyka i zarządzaniu portfelem inwestycyjnym. Zdobędą wiedzę pozwalającą na skuteczne reagowanie na zmiany w cyfrowej i zrobotyzowanej gospodarce oraz na tworzenie profesjonalnych raportów i rekomendacji inwestycyjnych opartych na rzeczywistych danych.
- kryminologia, stacjonarne, pierwszego stopnia
To interdyscyplinarny kierunek, w ramach którego podejmowane są teoretyczne i praktyczne zagadnienia dotyczące przestępczości i zjawisk dewiacyjnych, w tym geneza zachowań przestępczych, rodzaje i rozmiary przestępczości, profile sprawców i ofiar, a także reakcje społeczne i prawne wobec zjawiska przestępczości.
- płeć i seksualność, stacjonarne, drugiego stopnia
Studenci poznają m.in. współczesne teorie tożsamości, a także historyczne i instytucjonalne uwarunkowania wyobrażeń i praktyk kulturowych związanych z płcią oraz seksualnością.
- podatki w biznesie – procesy i technologie, stacjonarne i niestacjonarne, drugiego stopnia
Absolwenci nauczą się m.in. swobodnie poruszać się w różnorodnych zagadnieniach podatkowych, podejmować decyzje biznesowe związane z praktycznym zastosowaniem podatków oraz sposobów świadczenia usług doradztwa podatkowego.
- Social Design – profilaktyka i usługi społeczne, stacjonarne, pierwszego stopnia
To pierwszy tego typu kierunek na uczelni publicznej w Polsce, który przygotowuje do szeroko rozumianej pracy z ludźmi, grupami i społecznościami.
- sztuczna inteligencja i kognitywistyka, niestacjonarne, pierwszego stopnia.
Interdyscyplinarny program łączy wiedzę o sztucznej inteligencji (AI) z badaniami nad ludzkimi procesami poznawczymi i funkcjonowaniem mózgu. Studenci zdobędą wiedzę na temat rozumowania, języka, uczenia się i podejmowania decyzji, rozwijając jednocześnie umiejętności krytycznego myślenia oraz zrozumienia zarówno mechanizmów ludzkiego poznania, jak i działania systemów AI.
- zarządzanie ryzykiem, stacjonarne i niestacjonarne, drugiego stopnia
Studia mają na celu wykształcenie absolwenta posiadającego wiedzę i znającego w stopniu pogłębionym zagadnienia w zakresie zarządzania ryzykiem oraz finansami odnoszących się do dyscypliny ekonomia i finanse jak i w dyscyplinach uzupełniających, takich jak: nauki o zrządzaniu oraz nauki prawne.
Kierunki ZIP 2.0
Siedem dodatkowych kierunków zostanie również uruchomionych w ramach Zintegrowanego Programu Rozwoju Dydaktyki – ZIP 2.0, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021–2027. Programy te są w szczególny sposób dostosowane do zmieniających się oczekiwań i kompetencji studentów, a także do potrzeb rozwijającej się gospodarki oraz zielonej i cyfrowej transformacji. Wśród nich znajdują się:
- analityka biznesowa, stacjonarne, drugiego stopnia
To studia dla tych, którzy chcą zamieniać dane w realne decyzje biznesowe. Program studiów łączy statystykę, programowanie i nowoczesne narzędzia analityczne, przygotowując do dynamicznego rynku pracy.
- Biological Therapeutics, stacjonarne, drugiego stopnia (studia w języku angielskim)
To jedyne studia magisterskie w Polsce prowadzone w języku angielskim, które łączą naukę z przemysłem farmaceutycznym, ich program został opracowany we współpracy z wiodącą instytucją badawczą – Międzynarodowym Instytutem Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie. Studia zapewnią dogłębną wiedzę oraz praktyczne doświadczenie w projektowaniu i badaniu nowoczesnych leków biologicznych, które rewolucjonizują współczesną medycynę.
- Digital Marketing, stacjonarne, drugiego stopnia
Studia przygotowują osoby studiujące do pracy w dynamicznym środowisku, ucząc analityki internetowej, strategii marketingowych, social mediów i narzędzi opartych na sztucznej inteligencji.
- laboratorium praktyk tekstowych, stacjonarne, pierwszego stopnia
To studia dla osób, które pragną wykorzystać wiedzę literaturoznawczą i językoznawczą do zmiany szeroko rozumianego otoczenia społeczno-gospodarczego. Łącząc metody filologiczne z nowymi narzędziami, studenci będą kształcić się w zakresie analizy tekstów, komunikacji w świecie cyfrowym i projektowania treści dla kultury, mediów oraz edukacji.
- ochrona przyrody, stacjonarne, pierwszego stopnia
To studia, które łączą nauki przyrodnicze i prawo, dając osobom studiującym narzędzia do realnej ochrony biosfery.
- ochrona zwierząt, stacjonarne, drugiego stopnia
To unikatowe w skali kraju połączenie prawa, nauk społecznych, humanistycznych i biologicznych, które kompleksowo przygotowuje do pracy w obszarze ochrony prawnej i dobrostanu zwierząt. Kierunek ten wyróżnia interdyscyplinarne podejście, łączące wiedzę prawną z psychologią, biologią i kulturoznawstwem, co pozwala na pełne zrozumienie relacji między ludźmi a zwierzętami w kontekście prawnym, etycznym i środowiskowym.
- optometria i optyka okularowa, stacjonarne, jednolite magisterskie
Absolwent tego kierunku dowie się, jak widzi człowiek, jakie zaburzenia optyczne oraz choroby układu wzrokowego mogą przeszkadzać w dobrym widzeniu i jak można im przeciwdziałać. Nauczy się też przeprowadzać badanie optometryczne, korzystać z zaawansowanej aparatury pomiarowej oraz dobierać właściwą korekcję w postaci okularów lub soczewek kontaktowych, a także innych pomocy wzrokowych, na przykład dla osób słabowidzących.