Przyszłość edukacji w erze sztucznej inteligencji była tematem międzynarodowej konferencji „GenAI in Higher Education: New Perspectives for Research and Teaching”, która odbyła się na Uniwersytecie Warszawskim. W spotkaniu wzięli udział m.in. przedstawiciele władz uczelni, eksperci i badacze.

Uczestnicy rozmawiali m.in. o potrzebie refleksyjnego podejścia do generatywnej sztucznej inteligencji, wzmacniania roli nauczycieli i badaczy, rozwoju AI powiązanym z zasadami przejrzystości, inkluzywności i odpowiedzialności, znaczeniu dialogu i współpracy wszystkich interesariuszy.

 

W spotkaniach wzięli udział m.in. prof. Ewa Krogulec, prorektor UW ds. rozwoju, prof. Zygmunt Lalak, prorektor UW ds. badań, Robert Grey, kanclerz UW, przedstawiciele Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, eksperci Polskiej Komisji Akredytacyjnej oraz badacze sztucznej inteligencji.

 

Wykład inauguracyjny wygłosił prof. Neil Selwyn, ekspert w dziedzinie wpływu nowych technologii na edukację.

 

Dwa nurty

Dyskusje w ramach konferencji prowadzone były w dwóch równoległych ścieżkach: dla społeczności UW oraz naukowej (międzynarodowej).

 

W ramach pierwszej odbyły się trzy debaty, podczas których omówiono zagadnienia związane z misją i wartościami uczelni w zmieniającym się świecie, konkretnymi rozwiązaniami pozwalającymi skutecznie reagować na wyzwania związane z rozwojem genAI oraz praktycznymi aspektami związanymi ze stosowaniem genAI na uczelniach.

 

Ścieżka naukowa (międzynarodowa) skierowana była do badaczy i dydaktyków z całego świata, w ramach której zaprezentowane zostały najnowsze wyniki badań i projektów dotyczących wykorzystania generatywnej AI w edukacji i nauce.

 

Konferencję „GenAI in Higher Education” poprzedziło wysłuchanie studenckie, podczas którego uczestnicy zaprezentowali własne postulaty dotyczące odpowiedzialnego i sprawiedliwego wdrażania genAI w uczelni. Refleksje te stanowiły punkt odniesienia dla późniejszych paneli i debat.

 

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Digital Economy Lab UW w ramach Programu IDUB  (Działanie II.3.6: Budowanie wpływowego sojuszu cyfrowego). Spotkanie odbyło się pod patronatem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.