Przy ul. Bednarskiej 2/4 w Warszawie powstaje budynek UW, w którym znajdować się będą siedziby wydziałów Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii oraz Nauk Ekonomicznych, a także Akademickiego Radia Kampus. Podczas prac ziemnych na placu budowy odnaleziono betonowy otwór o średnicy około sześciu metrów. Wstępne analizy obiektu wykazały, że prawdopodobnie jest to pozostałość po niezrealizowanych pracach nad metrem głębokim z lat 50. XX wieku.

Budynek powstaje na terenie znajdującym się pomiędzy ulicami Bednarską, Dobrą, Nowy Zjazd i Wybrzeże Kościuszkowskie. Obiekt położny będzie tuż obok przejścia pod Wisłostradą oraz 300 m od kładki pieszo-rowerowej na Wiśle. Będzie najdalej wysuniętym budynkiem Uniwersytetu Warszawskiego w północnej części Powiśla, zamykającym tzw. oś uniwersytecką.

 

Budowa przy ul. Bednarskiej 2/4 jest jedną z największych inwestycji uczelni. Z budynku korzystać będą studenci, doktoranci i pracownicy Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii (WDIB) oraz Wydziału Nauk Ekonomicznych (WNE). W nowym gmachu swoją siedzibę będzie miała także uniwersytecka rozgłośnia – Akademickie Radio Kampus.

 

Pozostałość po metrze

Budynek zostanie połączony z zabytkowym gmachem dawnych Łaźni Teodozji Majewskiej, dotychczasową siedzibą WDIB. W trakcie prowadzonych robót ziemnych, związanych z wykonaniem zabezpieczenia wykopu, na placu budowy od strony Wybrzeża Kościuszkowskiego – na głębokości około dwóch metrów – natrafiono na elementy konstrukcji żelbetowej. Przeprowadzona analiza wstępna wykazała, że jest to betonowy otwór o średnicy około sześciu metrów, prawdopodobnie pozostałość po niezrealizowanych pracach nad metrem głębokim z lat 50. XX wieku.

 

Na placu, na którym realizowana jest inwestycja, znajdowało się wcześniej boisko oraz prostopadła część dobudowana do łaźni po II wojnie światowej. Od XIX wieku teren ten był wielokrotnie przebudowywany i mogą znajdować się na nim pozostałości pochodzące z różnych okresów historycznych. Ostatnio znalezionym przedmiotem jest pistolet Vis. Odkryta pod koniec kwietnia broń została zabezpieczona przez policję i zabrana przez saperów.

 

Inwestycja prowadzona jest pod nadzorem Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. W przypadku każdego znaleziska przedmioty są niezwłocznie badane, odpowiednio zabezpieczane oraz przekazywane właściwym służbowym, zgodnie z obowiązującymi procedurami i przepisami.

 

Nowoczesne sale wykładowe i badawcze

Budowa gmachu przy ul. Bednarskiej rozpoczęła się w listopadzie 2024 roku. Obecnie realizowane są prace związane z wykonaniem ścian szczelinowych zabezpieczających wykop. Równolegle, pod nadzorem archeologicznym, prowadzone są odwierty oraz prace ziemne na zabezpieczonym obszarze. Zakończenie prac budowalnych planowane jest w drugiej połowie 2027 roku.

 

Powierzchnia całkowita budynku wynosić będzie prawie 19,2 tys. m². Poza salami wykładowymi i seminaryjnymi znajdować się będą w nim m.in. pomieszczenia dydaktyczne i badawcze, takie jak studia TV, radiowe i fotograficzne oraz Laboratorium Badań Medioznawczych wyposażone w nowoczesne urządzenia specjalistyczne, pracownie komputerowe, sale konferencyjne, pomieszczenia socjalne, administracyjne, a także usługowe. W czytelni, zaaranżowanej jako otwarta przestrzeń, znajdować się będą miejsca do pracy zespołowej oraz indywidualnej.

 

Realizacja inwestycji ma na celu stworzenie nowoczesnych przestrzeni dydaktycznych i naukowych, w których możliwe będzie wykorzystywanie innowacyjnych technologii, co przyczyni się do rozwoju interdyscyplinarnych badań oraz kształcenia na uczelni.

 

Generalnym wykonawcą inwestycji jest firma Karmar S.A. Projekt gmachu wykonała pracownia BBGK Architekci sp. z o.o.