Suwerenność technologiczna oraz technologie cyfrowe były tematem konferencji EUTechSovereignty 2025, która odbyła się 26 maja na Uniwersytecie Warszawskim. Wydarzenie organizowane przez uczelnię oraz Polską Izbę Gospodarczą Zaawansowanych Technologii to jedno z kluczowych międzynarodowych spotkań podczas polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w obszarze rozwoju technologii. 27 maja na UW odbędzie się także National Knowledge Valorisation Day, konferencja dotycząca walidacji wiedzy, powiązana z EUTechSovereignty2025.
W konferencji EUTechSovereignty2025 wzięli udział przedstawiciele środowiska high-tech, a także reprezentanci organizacji naukowych i badawczych, instytucji polskich i europejskich, eksperci zajmujący się innowacjami i polityką technologiczną oraz beneficjenci projektów finansowanych w ramach Programów Ramowych Badań i Innowacji UE.
Uczestnicy wydarzenia rozmawiali m.in. o strategii Unii Europejskiej dotyczącej suwerenności technologicznej oraz technologii cyfrowych.
– Uniwersytet Warszawski od zawsze jest miejscem otwartym na rozwój współczesnego świata i postęp technologiczny. To właśnie tutaj prowadzone są badania i podejmowane są dyskusje o innowacjach, nowych technologiach i przyszłości sztucznej inteligencji – mówił rektor UW prof. Alojzy Z. Nowak, otwierając konferencję EUTechSovereignty2025.
Częścią wydarzenia była m.in. debata ekspercka How to secure the achievement of the goal of regaining Europe’s technological sovereignty in the light of the priorities of the Polish Presidency of the EU Council, której uczestnicy rozmawiali o suwerenności technologicznej Europy w świetle priorytetów polskiej prezydencji w Radzie UE.
W debacie wzięli udział prof. Alojzy Z. Nowak, rektor UW, prof. Andrzej Szeptycki, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Waldemar Pawlak, Prezes Rady Ministrów w latach 1992 i 1993–1995, przewodniczący senackiej Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności, dr Żaneta Zemła-Pacud, zastępca prezesa Urzędu Patentowego RP oraz przedstawiciele międzynarodowych instytucji zajmujących się nowymi technologiami. Moderatorem debaty był prof. Jerzy Buzek, Prezes Rady Ministrów w latach 1997–2001, przewodniczący rady Polskiej Izby Gospodarczej Zaawansowanych Technologii.
Wykład dotyczący wykorzystania sztucznej inteligencji do budowania suwerenności technologicznej Europy wygłosił prof. Piotr Sankowski z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW.
W drugiej części konferencji odbyła się m.in. sesja plenarna, którą zapowiedział w wystąpieniu prof. Zygmunt Lalak, prorektor UW ds. badań. Dyskusja w ramach sesji dotyczyła oceny wpływu instrumentów Programu Ramowego UE i partnerstw europejskich na rozwój suwerenności technologicznej Europy i odbudowę europejskiego przemysłu high-tech.
Konferencja EUTechSovereignty2025 „Programy Ramowe Badań i Innowacji UE a suwerenność technologiczna Europy” odbyła się w Starej Bibliotece na kampusie UW przy Krakowskim Przedmieściu.
Szczegółowe informacje znajdują się na stronie konferencji EUTechSovereignty2025.
Waloryzacja wiedzy
27 maja obędzie się konferencja National Knowledge Valorisation Day organizowana przez Uniwersytet Warszawski i Polską Izbę Gospodarczą Zaawansowanych Technologii we współpracy z Komisją Europejską w ramach trwającej europejskiej kampanii na rzecz waloryzacji wiedzy. Wydarzenie powiązane jest z konferencją EUTechSovereignty 2025.
Podczas konferencji zostaną omówione praktyczne zastosowania wyników badań i innowacji. Uczestnicy podzielą się najlepszymi praktykami w zakresie transferu wiedzy, komercjalizacji i wspierania rozwoju opartego na innowacjach.
National Knowledge Valorisation Day odbędzie się w godz. 9.30–17.30 w budynku UW przy ul. Dobrej 55. Obowiązują zapisy. Formularz rejestracyjny >>