Rozmowy o przyszłości szkolnictwa wyższego w dobie sztucznej inteligencji będą głównym tematem spotkania, które odbędzie się na UW w dniach 28–30 maja. Wydarzenie „GenAI in Higher Education: New Perspectives for Research and Teaching” organizowane jest przez DELab UW.

Oficjalne otwarcie konferencji odbędzie się 29 maja o godz. 9.00. Spotkanie otworzy prof. Zygmunt Lalak, prorektor UW ds. badań. Wykład inauguracyjny o godz. 10.00 wygłosi prof. Neil Selwyn, ekspert w dziedzinie wpływu nowych technologii na edukację.

 

28 maja (w godz. 17.00–19.00) prof. Anna Giza-Poleszczuk poprowadzi „wysłuchanie studenckie”. Będzie to przestrzeń, w której studenci podzielą się swoimi doświadczeniami, wątpliwościami i propozycjami dotyczącymi roli AI w edukacji. Poruszone zostaną kwestie dotyczące m.in. wyzwań technologicznych, odpowiedzialności społecznej oraz wartości akademickich. Wnioski ze spotkania staną się punktem wyjścia do dalszych debat na temat zastosowania AI.

 

Dalsze dyskusje będą prowadzone w równoległych ścieżkach: ścieżce dla społeczności UW oraz ścieżce naukowej (międzynarodowej).

Ścieżka dla społeczności UW – w ramach tej ścieżki odbędą się trzy strategiczne debaty, podczas których dyskusja zostanie skupiona wokół przyszłości uczelni, strategii rozwoju kształcenia na uczelniach oraz praktycznych wyzwań związanych z wdrażaniem technologii AI na Uniwersytecie Warszawskim.

  • „Jakiej uczelni chcemy w obliczu rozwoju AI?” (29 maja, godz. 14.00) – debata o misji, wartościach i tożsamości uczelni w zmieniającym się świecie, podczas której zostaną przedstawione postulaty studenckie opracowane dzień wcześniej w ramach „wysłuchania studenckiego”. W spotkaniu wezmą udział m.in. Ewa Krogulec, prorektor UW ds. rozwoju oraz prof. Anna Giza-Poleszczuk (prorektor UW ds. rozwoju w latach 2012–2019). Uczestnicy porozmawiają o roli uniwersytetu jako przestrzeni kształtowania wspólnoty, kultury akademickiej i reagowania na społeczne skutki automatyzacji wiedzy. Debatę moderować będzie prof. Katarzyna Śledziewska, dyrektor zarządzająca DELab UW.
  • „Jakiej strategii potrzebują uczelnie w dobie AI? Od wizji do działania” (29 maja, godz. 16.00) – rozmowa o konkretnych rozwiązaniach, które pozwolą uczelniom, w tym Uniwersytetowi Warszawskiemu, skutecznie reagować na wyzwania związane z rozwojem GenAI. O strategiach opartych na różnorodności, inkluzywności i odpowiedzialności dyskutować będą Robert Grey, kanclerz UW, dr Zuzanna Hazubska (MNiSW) i dr Elżbieta Jaskulska (URK). Dyskusję moderować będzie prof. Magdalena Słok-Wódkowska, kierowniczka pracowni badań nad zmianami regulacyjnymi na rynku cyfrowym DELab UW, pełnomocniczka ds. równości WPiA UW.
  • „Praktyki stosowania GenAI w uczelniach” (29 maja, godz. 17.00) – debata będzie toczyć się wokół niedawno wydanego raportu „Generatywna sztuczna inteligencja (GenAI) w badaniach naukowych” autorstwa dr. hab. Jarosława Chodaka oraz dr. Kamila Filipka z Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej. Wraz z autorami raportu oraz prof. Anną Mierzecką (WDIB UW) uczestnicy porozmawiają o inteligentnych narzędziach, które mogą realnie wpłynąć na efektywność pracy naukowca. Podczas rozmowy zostaną również porównane wnioski z raportu „Generatywna sztuczna inteligencja (GenAI) w badaniach naukowych” z wnioskami z raportu „Generatywna AI na UW – dobre praktyki” autorstwa DELab UW.

Ścieżka naukowa (międzynarodowa) – skierowana do badaczy i dydaktyków z całego świata, w ramach której prezentowane będą najnowsze wyniki badań i projektów dotyczących wykorzystania generatywnej AI w edukacji i nauce. W wydarzeniu weźmie udział m.in. prof. Peter Kahn z University of Manchester.

Częścią tej ścieżki będzie się debata „The Fix or the Break? GenAI in Higher Education” (29 maja, godz.11.30) – debata z udziałem prof. Zygmunta Lalaka, prof. Petera Kahna i prof. Neila Selwyna, moderowana przez prof. Renatę Włoch, dyrektor naukową DELab UW. Spotkanie będzie próbą uchwycenia globalnych napięć między technologicznym entuzjazmem a potrzebą refleksji i odpowiedzialności. Dyskusja skupi się na szansach i ryzykach związanych z wykorzystaniem GenAI w edukacji.

Szczegółowy program wydarzenia i rejestracja znajduje się pod adresem:  https://delab.uw.edu.pl/ai-conference-2025