To nazwa projektu naukowego, w ramach którego odbędą się dwie debaty publiczne, wpisujące się w ideę Polsko-Francuskiego Roku Nauki 2019. Głównym ich celem jest dyskusja na temat globalnych wyzwań natury politycznej, ekonomicznej, technologicznej, społecznej i środowiskowej oraz roli badaczy wobec cywilizacyjnych zmian.

Debaty odbędą się 21 maja (wtorek) w godz. 18.00-20.00 w siedzibie Ośrodka Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich UW (ul. Dobra 55, s. 2.014, II p.) oraz 23 maja (czwartek) w godz. 17.00-19.00 w siedzibie Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej (Uniwersytet Śląski, Katowice, ul. Bankowa 11A).

Organizatorami wydarzenia są Ośrodek Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich UW, Instytut Francuski i Uniwersytet Śląski.