Zespół Rektorski ds. ekologii oraz kryzysu klimatycznego UW zarekomendował stosowanie w przestrzeni zewnętrznej Uniwersytetu Warszawskiego opraw oświetleniowych o ciepłej temperaturze barwowej, nieprzekraczającej 2700 K. To efekt prac grupy roboczej ds. zanieczyszczenia świetlnego.
Uniwersytet Warszawski konsekwentnie rozwija działania na rzecz zrównoważonego rozwoju, ochrony środowiska oraz poprawy jakości funkcjonowania społeczności akademickiej, uwzględniając jednocześnie potrzebę zwiększania efektywności energetycznej i odpowiedzialnego zarządzania infrastrukturą. W tym kontekście szczególne znaczenie ma ograniczanie negatywnych skutków zanieczyszczenia światłem, które oddziałuje zarówno na funkcjonowanie ekosystemów, jak i na zdrowie człowieka, a także prowadzi do nieefektywnego wykorzystania energii oraz zwiększonych kosztów eksploatacyjnych – pisze prof. Ewa Krogulec, prorektor UW ds. rozwoju i przewodnicząca Zespołu Rektorskiego ds. ekologii oraz kryzysu klimatycznego, w liście do kierowników i dyrektorów administracyjnych jednostek organizacyjnych uczelni.
Zanieczyszczenie sztucznym światłem jest wyzwaniem cywilizacyjnym XXI wieku. Zagraża zdrowiu i życiu człowieka, ale też całemu ekosystemowi. Powoduje m.in. niedobory melatoniny, zaburzenia cyklu dobowego zwierząt i rozwoju roślin. To również problem natury ekonomicznej.
Ograniczanie skutków zanieczyszczenia światłem było przedmiotem prac grupy roboczej ds. zanieczyszczenia świetlnego, działającej w ramach Zespołu Rektorskiego ds. ekologii oraz kryzysu klimatycznego i kierowanej przez dr. Aleksandra Jakubowskiego z Wydziału Prawa i Administracji UW. Opierając się na naukowej analizie wpływu sztucznego oświetlenia na środowisko i warunki funkcjonowania społeczności akademickiej, a także na przeglądzie aktualnych uwarunkowań prawnych, Zespół zarekomendował stosowanie w przestrzeni zewnętrznej Uniwersytetu opraw oświetleniowych o ciepłej temperaturze barwowej, nieprzekraczającej 2700 K.
Zalecamy uwzględnienie tego rozwiązania przy projektowaniu nowych instalacji oświetleniowych, zakupie oświetlenia oraz przy modernizacji istniejących systemów, z jednoczesnym stosowaniem rozwiązań sprzyjających poprawie efektywności energetycznej (np. automatyczne wyłączenie światła w przypadku braku ruchu). Rozwiązania te przynoszą również wymierne korzyści eksploatacyjne – pomagają ograniczać zużycie energii, lepiej dostosować pracę oświetlenia do rzeczywistych potrzeb oraz racjonalniej planować utrzymanie infrastruktury. Sprzyjają także poprawie komfortu użytkowania przestrzeni oraz ograniczeniu negatywnego wpływu światła na zdrowie człowieka i środowisko – czytamy w liście.
