Pod koniec maja na Oklahoma State University odbył się Międzynarodowy Turniej Fizyków. Polskę reprezentowała drużyna z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.

W tegorocznej edycji turnieju 20 drużyn z 18 krajów debatowało nad rozwiązaniami pozornie prostych problemów, kryjących jednak złożone i wyrafinowane zagadnienia fizyczne. Wśród zadań znalazły się m.in. badanie trwałości piany w kuflu piwa czy określanie stopnia rozładowania baterii na podstawie ich właściwości mechanicznych.

 

Polskę reprezentowała drużyna Wydziału Fizyki UW w składzie: Michał Świątek (kapitan), Marcel Górski, Anna Kudelska, Igor Nowik, Paweł Ptaszek i Magdalena Ratyńska. Opiekunami zespołu byli Stanisław Rakowski i Wojciech Zwoliński, a nad przygotowaniami i udziałem studentów czuwał prof. Krzysztof Turzyński,  prodziekan ds. studenckich. Na miejscu drużynę wspierali również Antonina Białynicka-Birula, Adam Gocel, Zofia Piela i Antoni Zakrzewski, a z Warszawy – Jakub Hevler, Paweł Kałwak i Danyil Dorosh.

 

Reprezentacja UW awansowała do półfinałów i ostatecznie zajęła 8. miejsce w klasyfikacji generalnej.  Indywidualne sukcesy odnieśli także członkowie reprezentacji: Adam Gocel zdobył nagrodę za najlepsze wystąpienie poza głównym konkursem, natomiast Paweł Ptaszek uzyskał najwyższy w całym turnieju wynik punktowy za opozycję rozwiązania jednego z zadań konkursowych.

– Zadania turniejowe wymagają bardzo szerokiego spojrzenia na fizykę i połączenia wielu różnych perspektyw badawczych. – Ich rozwiązanie wymaga nie tylko solidnego przygotowania teoretycznego, lecz także zaprojektowania i zbudowania zaawansowanych układów doświadczalnych, często wykraczających poza zakres typowych zajęć uniwersyteckich. Równie ważne są dyskusje – zarówno te prowadzone na scenie i oceniane przez międzynarodowe jury, jak i spontaniczne rozmowy podczas przerw czy nielicznych wolnych chwil – mówi Wojciech Zwoliński.