25 stycznia w galerii UW w Pałacu Kazimierzowskim odbył się wernisaż wystawy „Wizje dzielnicy akademickiej UW”. Prace można oglądać do 27 stycznia.

Na wystawie prezentowane są projekty urbanistyczne i architektoniczne wykonane przez studentów Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Prace dotyczą trzech tematów: urbanistyki Powiśla, uzupełnienia zabudowy kampusu głównego oraz umieszczenia budynku UW w sąsiedztwie pomnika Kopernika.

 

– Gdy myślimy o Uniwersytecie, mamy na myśli nie tylko ludzi i osiągnięcia naukowe, lecz także duszę miejsca, w którym się znajdujemy. Ta dusza jest w wielu przypadkach określona przez budynki i otoczenie, w którym pracujemy, studiujemy, dokonujemy odkryć czy piszemy książki. W tej wystawie istotne jest, że to nie tylko przestrzeń przeznaczona dla społeczności akademickiej – mówił prof. Marcin Pałys, rektor UW, podczas wernisażu. – Uniwersytet zaczyna kształtować fragment miasta, nadaje mu charakter, powoduje, że zmienia się sposób myślenia o tych terenach. Wszyscy wiemy, jak zmieniło się Powiśle, gdy powstała Biblioteka Uniwersytecka. Na wystawie możemy oglądać projekty, które mają akademicką duszę, a jednocześnie nie są zamknięte w wieży z kości słoniowej. Takiej inspiracji i pomysłów potrzebujemy do myślenia o przestrzeni akademickiej – dodał.

 

– Na wystawie chcemy pokazać inny sposób myślenia o przestrzeni. Projekty prezentowane na tej wystawie zachęcają nas, żeby myśleć w sposób otwarty i nie mieć na wszystko jednego rozwiązania – mówił prof. Stefan Jackowski, jeden z kuratorów wystawy.

 

„Ulica Dobra jako oś integracji dzielnicy uniwersyteckiej” to projekt urbanistyczny. W pracach znajdziemy rozwiązania łączące Powiśle z kampusem głównym, m.in.: schody na skarpie, kolejkę linową czy tunel z ruchomymi schodami. Studenci zaproponowali również zagospodarowanie przestrzeni między budynkami.

 

Pozostałe dwa tematy mają charakter architektoniczny. Na kampusie głównym zaproponowano postawienie budynku w miejscu szklarni i rabat, który byłby połączeniem zaplecza pomagającego dbać o zieleń z miejscem spotkań oraz współpracy studentów. Wśród projektów studenckich możemy zobaczyć, m.in.: rozwiązania odnoszące się do formy pergoli w kształcie pająka czy minimalistycznej szklanej kostki, w której odbijać się będą sąsiednie budynki.

 

Na wystawie przedstawiona jest praca magisterska, której autor zaproponował wykorzystanie na cele uniwersyteckie przestrzeni położonej naprzeciwko budynków UW przy Nowym Świecie i ulicy Świętokrzyskiej. Zaprojektowano tam umieszczenie Wydziału Psychologii. Projekt uzupełnia zabudowę wokół pomnika Kopernika, tworząc pierzeję przylegających ulic, a także sprzyjając integracji użytkowników budynku.

 

Wystawa organizowana jest przez Biuro ds. nieruchomości UW oraz Galerię UW.

 

Oficjalne otwarcie wystawy odbyło się 25 stycznia o godz. 14.00 w galerii UW w Pałacu Kazimierzowskim (Krakowskie Przedmieście 26/28).

 

Wystawę można zwiedzać od 24 do 26 stycznia w godz. 8.00-18.00 oraz 27 stycznia w godz. 8.00-12.00.