Dr Marcin Trepczyński w liceum był w mat.-fizie. Gdy wybierał studia, nie bardzo wiedział, na jaki kierunek i na jaką uczelnię się zdecydować. Padło na UW, bo spodobał mu się kampus główny. Najpierw studiował prawo, później filozofię, gdzie sam teraz wykłada.

W Instytucie Filozofii uczy studentów m.in. tego, o co chodziło Platonowi, jak czytać Nietzschego, czy da się zrozumieć Hegla i Heideggera oraz dlaczego filozofia ma problem z Kartezjuszem. A od studentów dowiaduje się, jak nie prowadzić nudnych wykładów albo czym jest memetyka.

 

Sprawy fundamentalne

– Idąc na filozofię można być pewnym, że spotka się przynajmniej 10 profesorów, którzy zapalą nas do dalszych poszukiwań – mówi dr Trepczyński. – To kierunek dla ludzi dociekliwych, którzy chcą dojść do granic myślenia. Dla tych, którzy chcą swoje życie przeżyć świadomie, nie zmarnować go. Pewne fundamentalne sprawy, trzeba po prostu przemyśleć. I ja uważam, że lepiej to zrobić w wieku lat 20 niż po 70. To zabrzmi banalnie, ale chodzi o sens życia, odpowiedź na pytania: po co tu jesteśmy, co nas czeka – mówi.

 

W Instytucie Filozofii UW lubi różnorodność, to że można poznać często odmienne punkty widzenia. Sam ma problem z podaniem nazwiska ulubionego myśliciela, ostatecznie z czterech filozofów, którzy swoje posągi mają w Bibliotece Uniwersyteckiej wybiera Stanisława Leśniewskiego. – On idealnie wpisuje się w odpowiedź na pytanie, gdzie można filozofować. Leśniewski pracował głównie w Ogrodzie Saskim na ławeczce, gdzie jadł czekolady i właśnie tam wymyślał swoje koncepcje logiczne – mówi dr Marcin Trepczyński.

 

Recepta na szczęście

Co po filozofii? – Ktoś kto z potrzeby serca poszedł na filozofię, to pewnie już w niej zostanie. Za cokolwiek się nie weźmie, to co chwilę będzie mu się włączała refleksja. I bardzo dobrze, bo podpierając się Arystotelesem, gdy zaczynamy używać swojego rozumu, to jest jedyna recepta na szczęście – uważa dr Trepczyński.

Na UW filozofię studiować można też w całości po angielsku, do wyboru jest również bioetyka i kognitywistyka. Filozofia jako przedmiot wykładana jest na wielu wydziałach, w tym na Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki, a także Nauk Ekonomicznych.