Studenci z Uniwersytetu Warszawskiego otrzymali wyróżnienie w II edycji programu „Generacja Przyszłości” zorganizowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, którego celem jest wsparcie wybitnych projektów studenckich.

Spośród 62 wniosków konkursowych ministerstwo wyłoniło 26 zwycięskich projektów z zakresu nauk ścisłych, technicznych, przyrodniczych i medycznych. Jakub Klencki z Kolegium MISMaP oraz Michał Pacholski i Wojciech Rządkowski z Wydziału Fizyki UW to zespół studentów, którzy pod kierunkiem prof. dr. hab. Wojciecha Dominika opracowali projekt zatytułowany „Wzmocnienie potencjału studenckiej pracowni fizycznej wspierającej udział w międzynarodowych konkursach fizycznych”. Jego celem jest wsparcie przygotowania i startu drużyny z Wydziału Fizyki UW w międzynarodowym konkursie „International Physicists’ Tournament” organizowanym w kwietniu 2015 roku.

– Nagroda zostanie przeznaczona na dokupienie wyposażenia dla studenckiej pracowni doświadczalnej, w której będziemy opracowywali rozwiązania problemów z zakresu fizyki spotykanych w życiu codziennym. Przeprowadzenie praktycznych badań i opracowanie ich od strony teoretycznej to pierwszy etap udziału w międzynarodowym turnieju fizyków – powiedział Jakub Klencki.

Pula nagród przeznaczonych na realizację projektów to prawie 5 mln złotych. Laureaci II edycji programu otrzymali nagrody indywidualne w wysokości do 100 tys. złotych lub zespołowe – do 400 tys. złotych.

Studenci z Uniwersytetu Warszawskiego zostali wyróżnieni również w I edycji programu „Generacja Przyszłości”. Ubiegłoroczne dofinansowanie przeznaczono na wsparcie projektów z Wydziału Fizyki, Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki, Wydziału Biologii oraz Wydziału Chemii.

Więcej informacji tutaj.