Centrum Optycznych Technologii Kwantowych

Drukuj

Prof. Konrad Banaszek z UW otrzymał grant Fundacji na rzecz Nauki Polskiej na utworzenie Centrum Optycznych Technologii Kwantowych w ramach programu MAB. Ośrodek powstanie na kampusie Ochota. Na jego realizację FNP przeznaczyła prawie 35 mln zł. Strategicznym partnerem przedsięwzięcia będzie Uniwersytet Oksfordzki.

W czwartej edycji programu Międzynarodowe Agendy Badawcze – finansującego powstawanie w Polsce innowacyjnych centrów doskonałości, w których prowadzone są badania na najwyższym poziomie – FNP wybrała 3 projekty. Wśród zwycięskich przedsięwzięć jest projekt prof. Konrada Banaszka z UW „Quantum Optical Technologies”, który zakłada realizację na Uniwersytecie Warszawskim międzynarodowej agendy badawczej specjalizującej się w kwantowych technologiach optycznych.

 

– W ośrodku prowadzone będą badania dotyczące wykorzystania zjawisk kwantowych, m.in. superpozycji kwantowych i splątania w technologiach optycznych. Te zjawiska mają swoje zastosowanie w łączności – mogą zapewnić bezpieczeństwo transmisji danych, obrazowaniu, mogą przyczynić się do polepszenia rozdzielności oraz w metrologii, poprawić precyzję pomiarów – mówi prof. Konrad Banaszek, który obecnie kieruje Laboratorium Technologii Kwantowych CeNT UW.

 

Centrum Optycznych Technologii Kwantowych powstanie na uniwersyteckim kampusie Ochota, gdzie zarówno na Wydziale Fizyki, jak i w Centrum Nowych Technologii od dawna są prowadzone badania dotyczące kwantowych technologii optycznych. W nowym ośrodku naukowcy z UW będą współpracowali z badaczami z Uniwersytetu Oksfordzkiego. Poza wspólnymi pracami badawczymi Oksford będzie dzielił się najlepszymi praktykami dotyczącymi m.in. wspomagania innowacji, rekrutacji czy wspierania rozwoju pracowników naukowych.

 

Prof. Konrad Banaszek prowadzi badania z fizyki kwantowej oraz optyki kwantowej. W 2016 roku naukowiec otrzymał grant Team FNP – prawie 3 mln zł dofinansowania na projekt „Kwantowe systemy łączności optycznej”.

 

Oprócz projektu prof. Banaszka FNP nagrodziła jeszcze dwie inicjatywy:

  • Międzynarodowe Centrum Teorii Technologii Kwantowych – prof. Marka Żukowskiego i prof. Pawła Horodeckiego,
  • ośrodek naukowy specjalizujący się w badaniach nad anomaliami genetycznymi nabytymi w ciągu życia jako czynnikami ryzyka nowotworów i innych chorób – prof. Jana Dumańskiego i dr. hab. Arkadiusza Piotrowskiego.

 

Więcej informacji znajduje się na stronie FNP.

We wcześniejszych edycjach programu MAB, Fundacja na rzecz Nauki Polskiej nagrodziła prof. Agnieszkę Chacińską i prof. Marię Magdę Konarską – autorki projektu ReMedy oraz prof. Tomasza Bulika, współautora projektu Astrocent.