Wzrost bezpieczeństwa w zabiegu hemodializy

Drukuj

MICROANALYSIS to nazwa nowej spółki spin-off, która powstała na Uniwersytecie Warszawskim. Zespół naukowców z Wydziału Chemii opracował nowatorskie urządzenie pozwalające na monitorowanie zabiegu hemodializy u pacjentów, którzy mają uszkodzone nerki. To rozwiązanie podnoszące bezpieczeństwo i komfort pacjenta. System przeszedł wstępne fazy badań.

Jednym z wynalazków jest urządzenie do monitorowania procesu hemodializy – zabiegu ratującego życie i umożliwiającego bezpieczne oczekiwanie na przeszczep, w przypadku gdy pacjent ma uszkodzone nerki. To bezpieczeństwo zabiegu, a w przyszłości jego personalizowanie, czyli dostosowanie do rzeczywistych potrzeb pacjenta, może być zapewnione dzięki analizatorowi. Wynalazek, którego prototyp jest aktualnie intensywnie testowany, wykonuje bezobsługowo ciągły pomiar toksyn w tzw. płynie podializacyjnym. Taka analiza, do tej pory sporadycznie wykonywana we krwi pacjenta, daje lekarzowi ilościową informację o efektywności terapii nerkozastępczej.

 

– Od wielu lat marzyliśmy o tym, by spróbować wdrożyć wyniki badań podstawowych nad tak istotnym problemem jak zapewnienie bezpieczeństwa pacjentów podczas rutynowego, a wciąż obarczonego wysokim ryzykiem powikłań, zabiegu hemodializy. Teraz jest to bliższe niż kiedykolwiek wcześniej. Liczymy na to, że proponowane przez nas rozwiązania poprawią komfort leczenia i trwale wpiszą się do procedur medycznych – podkreślają naukowcy z Wydziału Chemii UW: dr hab. Łukasz Tymecki oraz Michał Michalec, założyciele spółki.

 

Dotychczasowy proces dializy pacjenta opiera się na sztywnych regułach opracowanych dawno temu. Nie uwzględnia wielu czynników (jak choćby zmiana wagi pacjenta), które powinny skutkować skorygowaniem czasu trwania zabiegu. Dzięki temu przełomowemu wynalazkowi można bezpiecznie optymalizować czas i warunki trwania dializy.

 

Urządzenie jest dodatkiem do istniejących maszyn do hemodializy (sztucznych nerek) i w pełni się z nimi integruje.

 

– Prowadzone rozmowy na temat komercjalizacji, pokazały nam ogromne zainteresowanie rynku medycznego tym wynalazkiem. Bardzo nas cieszy pozytywna reakcja zagranicznych partnerów biznesowych, którzy chętnie nawiążą współpracę z zespołem MICROANALYSIS. W grę wchodzi zarówno zakup tej nowatorskiej technologii, jak i gotowych urządzeń – mówi Judyta Sobczyk, broker innowacyjnych technologii Uniwersyteckiego Ośrodka Transferu Technologii UW.

 

MICROANALYSIS jest dziesiątą spółką spin-off, która postała na UW. Inne firmy to: RDLS, Warsaw Genomics, AmerLab, Spektrino, MIM Solutions, BACTrem i GeoPulse, Centrum Rafinacji Informacji i Matariki Bioscience.