Uchwała w stulecie niepodległości Polski

Drukuj

Senat UW przyjął uchwałę z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości Polski. Tym samym uniwersytet podkreślił konieczność zachowania pamięci o wydarzeniach i bohaterach sprzed wieku, dzięki którym kraj stał się wolny.

11 listopada 1918 roku podpisano rozejm kończący I wojnę światową. Na podstawie jego ustaleń Polska po 123 latach zaborów odzyskała niepodległość.

 

Wiek po tych przełomowych wydarzeniach Senat UW przyjął uchwałę w 100-lecie odzyskania niepodległości Polski. „Odrodzona Rzeczpospolita, mimo wielu problemów, z którymi przyszło się jej zmagać, stała się trwałym fundamentem naszej nowoczesnej państwowości. Sto lat później wiemy jednak, że nic nie jest dane raz na zawsze. Senat Uniwersytetu Warszawskiego wyraża przekonanie, że pamięć o tamtych wydarzeniach jest dobrem wspólnym wszystkich obywateli, niezależnie od ich narodowości, wyznania czy poglądów politycznych” – napisano w dokumencie.

 

W celu uczczenia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości na UW organizowane są liczne wydarzenia upamiętniające ten fakt. Szczegółowe informacje na temat planowanych wydarzeń dostępne są tutaj.

 

Uchwała Senatu UW w 100-lecie odzyskania niepodległości Polski z dnia 7 listopada 2018 roku dostępna jest w Monitorze UW (pdf).