Rok działalności uniwersyteckiego inkubatora

Drukuj

– Inkubator to miejsce, które pozwala na rozwinięcie swoich pomysłów. To miejsce, które daje impuls do tego, żeby swoją wiedzę i umiejętności przekuć w działanie – powiedział prof. Marcin Pałys, rektor UW na uroczystości pierwszych urodzin inkubatora na UW.

Inkubator UW od roku działa przy Uniwersyteckim Ośrodku Transferu Technologii. To przestrzeń warsztatowa, laboratoryjna i biurowa, w której studenci, doktoranci i pracownicy UW oraz WUM mogą rozwijać swoje przedsiębiorcze inicjatywy.

 

– Pierwszy rok działalności inkubatora już za nami. Jeśli porównywać ten czas do rozwoju człowieka, to kończy się etap raczkowania, a zaczyna się chodzenie. Następnym etapem będzie bieganie i robienie mnóstwa rzeczy, których nikt się nie spodziewa – powiedział prof. Marcin Pałys, rektor UW na uroczystości zorganizowanej z okazji roku działalności jednostki na UW.

 

W ciągu roku ponad dwa tysiące studentów, doktorantów i pracowników z UW i WUM skorzystało z jego oferty – m.in. warsztatów z przedsiębiorczości, spotkań z ekspertami, indywidualnego mentoringu oraz obozów szkoleniowych, na których uczestnicy mogli zdobywać wiedzę na temat zarządzania projektami, marketingu internetowego, kapitału społecznego, autoprezentacji i tworzenia zespołu.

 

Główną siedzibą inkubatora jest Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych UW. Jednak inkubator ma swoje przestrzenie w trzech innych miejscach – Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie, na Wydziale Neofilologii oraz na Wydziale Fizyki, gdzie jest tzw. Makerspace – park technologiczny. – W parku tworzymy prototypy rozwiązań technologicznych. Tu studenci, doktoranci i pracownicy mają dostęp do nowoczesnych narzędzi, m.in. frezarki czy drukarki 3D. Wśród projektów, nad którymi pracują uczestnicy inkubatora, jest komora mgłowa, czyli urządzenie, dzięki któremu można zobaczyć promieniowanie docierające do nas z kosmosu, mikroszklarnie służące do hodowli tropikalnych roślin w domowych warunkach czy inteligentne karmniki dla ptaków i jeży – wyjaśnia Jan Mąka z uniwersyteckiego inkubatora.

 

Do inkubatora zgłoszono łącznie kilkaset pomysłów naukowych, społecznych i biznesowych, które mogą przekształcić się w działalność gospodarczą. Dzięki współpracy ze spółką UWRC uczestnicy mają możliwość zawarcia umowy o preinkubację, czyli sprawdzenia na rynku swojego pomysłu bez konieczności zakładania firmy. W ciągu roku zawarto osiem takich umów.

 

Podczas uroczystości zostały zaprezentowane najciekawsze projekty zrealizowane przy wsparciu Inkubatora przez studentów i doktorantów. Wśród nich byli uczestnicy drugiej edycji obozu szkoleniowego BraveCamp. Więcej o ich projektach można przeczytać tutaj.

 

Współpraca z WUM

Uniwersytet Warszawski rozwija współpracę z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym. Studenci, doktoranci i pracownicy WUM wzięli udział m.in. w MatchIT – interdyscyplinarnym start-upowym maratonie, podczas którego powstały wstępne wersje aplikacji rozwiązujących problemy biznesowe i społeczne, MedTech Evening – cyklu spotkań przeznaczonych dla osób zainteresowanych wykorzystywaniem technologii medycznych czy BioTech Leaders Academy – kursie szkoleniowym przygotowującym do samodzielnego prowadzenia projektów biotechnologicznych.

 

– Bardzo się cieszę, że inkubator spotyka się z dużym zainteresowaniem studentów kierunków medycznych. To pokazuje, że nasze pomysły, które się pojawiają, są sobie bliskie. To jest jedna rzecz, która będzie naszą wspólną platformą w nadchodzącej federacji obu uczelni – zaznaczył prof. Marcin Pałys, rektor UW.

Plany na przyszłość

Inkubator UW będzie rozwijać współpracę z partnerami zewnętrznymi – m.in. miastem stołecznym Warszawa, instytucjami wspierającymi przedsiębiorczość np. PARP oraz firmami, które wspierają start-upy.

 

– Chcemy rozwijać również przedsiębiorczość społeczną. Inkubator UW to też miejsce dla humanistów. Będziemy rozbudowywać trzecie piętro w BUW. Zależy nam również na tym, aby część działań inkubatora skierować do nauczycieli akademickich i pracowników administracji – wyjaśnił Jacek Sztolcman, kierownik Inkubatora UW.

 

Na zakończenie obchodów, 23 marca od godz. 15 do 18.00, odbędzie się gra miejska “W poszukiwaniu Inkubatora UW”, która przeprowadzona zostanie na terenie kampusu głównego  UW (ul. Krakowskie Przedmieście 26/28) oraz w jednej z siedzib Inkubatora w okolicach budynku przy ul. Dobrej 55. Zadania, z którymi zmierzą się uczestnicy, dotyczyć będą zagadnień związanych z Inkubatorem, Uniwersytetem Warszawskim, a także przedsiębiorczością i biznesem.