Projekt budowlany Dobrej 55

Drukuj

Architekci budynku przy ul. Dobrej 55 przedstawili projekt budowlany drugiego etapu gmachu. Uwzględnili w nim uwagi i rekomendacje użytkowników. Inwestycja realizowana jest w ramach programu wieloletniego UW. Budowa ma rozpocząć się jeszcze w tym roku.

Drugi etap budynku przy ul. Dobrej 55 jest jedną z trzech największych inwestycji planu wieloletniego. Zajmować będzie cały pas działki między ulicami Dobrą, Lipową, Browarną i Wiślaną. Pierwsza część, którą oddano do użytku w 2012 roku, to na razie 1/3 tej inwestycji. Obecnie z budynku korzystają Wydział Lingwistyki Stosowanej i Wydział Neofilologii.

 

Nowa infrastruktura pozwoli na kształcenie i prowadzenie badań z wykorzystaniem najnowocześniejszych metod językoznawstwa korpusowego, dydaktyki translacji i przekładu audiowizualnego, socjolingwistyki, lingwistyki komputerowej, a także w zakresie komunikacji i nowych mediów.

 

Głos użytkowników

Wszystkie inwestycje realizowane w ramach programu wieloletniego powstają przy udziale użytkowników. Zanim rozpocznie się budowa, podczas serii warsztatów i spotkań zbierane są opinie osób, które będą korzystać z budynku. Rekomendacje są później przekazywane architektom, którzy na ich podstawie przygotowują projekt budowlany.

 

Jakie były rekomendacje? Połączenie trzech funkcji budynku: dydaktycznej, badawczej i społecznej. Tak aby można było przebywać w nim dłużej, również wieczorami. Zaproponowano też podział przestrzeni na miejsca pracy cichej i głośnej, rozwiązania ekologiczne i oszczędne oraz nasycenie budynku technologią.

 

Zmiany

Zmiany w projekcie budowlanym przedstawiono podczas spotkania, które odbyło się 12 stycznia. Na podstawie ewaluacji funkcjonowania pierwszego etapu architekci Pracowni Kuryłowicz and Associates zdecydowali się m.in. na: wygospodarowanie przestrzeni dla bibliotek na parterze otwartym na okolicę, stłumienie kolorystyki sal wykładowych czy utworzenie przestrzeni socjalnych na każdym piętrze, z których korzystać będą studenci i pracownicy. W drugiej części budynku będą też szersze korytarze z możliwością siedzenia i pracowania we wnękach.

 

W budynku znajdować się będzie wielofunkcyjna sala wyposażona w sprzęt multimedialny, która pomieści 200 osób. Będą też parking dla rowerów i punkty gastronomiczne na parterze oraz cztery tematyczne patia, w których zaprojektowano ogrody: australijski, afrykański, azjatycki i ewentualnie amerykański (do rozważenia jako element pierwszego etapu).

 

W budynku zaprojektowano schody łączące piętra od strony ul. Browarnej – są one kluczowym elementem wielofunkcyjnej i ogólnodostępnej przestrzeni. Ze schodów, dzięki panoramicznemu przeszkleniu, widać będzie skarpę i budynki znajdujące się na kampusie głównym.

 

W następnych krokach opracowany zostanie projekt wykonawczy. Do tego procesu również włączani będą przyszli użytkownicy budynku. Budowa ma rozpocząć się w 2018 roku i potrwać do 2021.

Więcej informacji o programie można przeczytać w zakładce: Program wieloletni „Uniwersytet Warszawski” 2016-2025