36 stron pisma uczelni

Drukuj

W numerze wakacyjnym pisma uczelni sporo miejsca zajmują tematy związane z nową ustawą. Zaprezentowano pierwsze rezultaty prac uniwersyteckich think thanków. Jest też wywiad z szefem Centrum Pomocy Psychologicznej, które zaczęło działać na UW, a także artykuł o planach związanych z wprowadzeniem na uniwersytecie Systemu Oceny Pracowników Administracyjnych.

Tematem numeru jest wsparcie psychologiczne, na które mogą liczyć studenci i pracownicy uczelni. W środku rozmowa z dr. Szymonem Chrząstowskim, który kieruje Centrum Pomocy Psychologicznej na UW. Mówi o tym, komu i jak pomaga jego zespół, jak dbać o higienę zdrowia psychicznego i czym ona w ogóle jest. W artykule „Wspierają wszędzie” można też przeczytać o różnych formach wsparcia psychologicznego na zagranicznych uczelniach, jest o dogoterapii i festynie antystresowym.

 

Pismo uczelni nr 3/86 (pdf)

 

7 stron o ustawie

Dużo miejsca w najnowszym piśmie uczelni zajmują tematy związane z ustawą 2.0. W artykule „Porozmawiajmy o Uniwersytecie” zaprezentowano pierwsze elementy koncepcji think thanków i zespołu rektorskiego. Od marca pięć think thanków zastanawiało się, jak dostosować przepisy uniwersyteckie do nowej ustawy. Są już pierwsze propozycje związane z wewnętrzną organizacją uczelni, powstaniem szkół doktorskich, nadawaniem stopni i wyłanianiem władz.

 

Swój komentarz w kontekście zapisów dotyczących młodych pracowników naukowych opublikowali inż. Radosław Kamiński i dr Katarzyna N. Jarzembska z Wydziału Chemii.

 

Przeciwko nowej ustawie protestowano przez 11 dni na balkonie Pałacu Kazimierzowskiego. W artykule „Protest balkonowy” można przeczytać o tym, co działo się na balkonie, a także komentarz dotyczący sposobu podjęcia i prowadzenia protestu oraz języka jakim się posługiwano. Czy był to „protest” czy „okupacja”? Kto protestował? Czy protestujący „uspołeczniali przestrzeń” czy może ją „prywatyzowali”?

 

Inne sprawy uniwersyteckie

W numerze przeczytać można też o postępach w realizacji programu wieloletniego, a także kursach językowych i szkołach letnich Programu zintegrowanych działań na rzecz rozwoju Uniwersytetu Warszawskiego (ZIP), z których społeczność UW może skorzystać w wakacje.

 

Z artykułu „Pilotaż SOPA” można dowiedzieć się o planach wprowadzenia na uniwersytecie Systemu Oceny Pracowników Administracyjnych. Na razie pilotaż tego programu przeprowadzono w dwóch biurach. Na podstawie jego wyników władze UW zdecydują, czy i w jakiej formie wprowadzić ten system na uczelni.

 

Słupy i żarówki

W kolejnym tekście z cyklu „Z Archiwum UW” dr Rober Gawkowski opisał działalność Komisji Oszczędnościowej na uniwersytecie w początkach ery stalinowskiej, skrupulatność z jaką w 1949 roku szukano na UW 60-watowej żarówki i prowadzono dochodzenia w sprawie niezgaszonych świateł.

 

W artykule „Bigdatowe analizy” można przeczytać o tym, czym są „słowa słupy”, jak roboty opracowane przez pracowników Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii ściągają informacje z Facebooka, Twittera, blogów czy forów dyskusyjnych, i w jaki sposób naukowcy przewidzieli wyniki wyborów parlamentarnych i prezydenckich w 2011 i 2015 roku.