Znaleziska i odkrycia z Novae

Drukuj

Archeolodzy z Ośrodka Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej UW zakończyli tegoroczny sezon badawczy na stanowisku w Novae (północna Bułgaria). Wykopaliska prowadzone w tej rzymskiej twierdzy legionowej przyniosły niecodzienne odkrycia.

Naukowcy ustalili granice domu centuriona I kohorty I legionu Italskiego. Odkryli znajdujące się tam obszerne pomieszczenia z systemem hypokaustycznym, czyli rzymskim systemem grzewczym, posadzki ze zdobionych płyt ceramicznych i fragmenty malowideł ściennych.

 

W domu znaleziono też cztery połączone ze sobą pierścionki z oczkami z kamieni półszlachetnych. Odkrywcy twierdzą, że tego typu znalezisko należy do niezwykle rzadkich. Badacze określili także granice drewnianych baraków I kohorty VIII legionu Augusta.

 

W Novae odnaleziono też inny bardzo cenny artefakt – dyplom wojskowy. Tekst tego dokumentu jest wyryty na brązowej płytce i poświadcza udzielenie obywatelstwa rzymskiemu legioniście. To pierwszy taki dokument odnaleziony w Novae.

 

W ramach praktyk, w wykopaliskach brali też udział studenci z UW. Więcej o działalności archeologów z Uniwersytetu Warszawskiego na terenie stanowiska w Bułgarii można przeczytać na stronie kampanii.