Zderzenie kultur

Drukuj

By powstał film o długości kilkudziesięciu sekund, potrzebna jest prawie godzina nagranego materiału. By obraz był wystarczająco dynamiczny, liczba cięć przekracza często liczbę sekund w obrazie. Każdy z bohaterów został uwieczniony w ponad 100 scenach. Selekcja materiału nie była łatwa. I wreszcie najważniejsza statystyka. Pierwszy film z cyklu o pracownikach Uniwersytetu – laureatach grantów Europejskiej Rady ds. Badań – obejrzało w ostatnich dniach 4,6 tysiąca osób. Materiał dostępny jest na stronie internetowej, YouTubie oraz Facebooku. 

20 października ukazał się pierwszy film o dr. hab. Piotrze Sułkowskim z Wydziału Fizyki, który grant ERC otrzymał w 2013 roku. Nadszedł czas na kolejną sylwetkę – dr Justyny Olko z Wydziału „Artes Liberales”. Opowiadając o Uniwersytecie poprzez historię naszych wybitnych naukowców, chcemy pokazać, że, wybierając UW, młodzi ludzie będą mieli szansę uczyć się od najlepszych. Granty ERC zdobyło dotychczas w Polsce 14 osób, połowa z nich to pracownicy UW. Więcej o cyklu

 

JUSTYNA OLKOBadania dr Justyny Olko „Europe and America in Contact: A Multidisciplinary Study of Cross-Cultural Transfer in the New World Across Time” mają doprowadzić do rekonstrukcji mechanizmów przekazu kulturowego między Europą a Ameryką od XVI wieku przez okres kolonialny aż po współczesność. Zespół kierowany przez dr Olko koncentruje się na zmianach zachodzących w żywym do dziś języku oraz kulturze Indian Nahua (popularnie zwanych Aztekami). Grupa analizuje także przeobrażenia języka hiszpańskiego pod wpływem języków i kultur indiańskich.

 

– Język nahuatl można uznać za łacinę Nowego Świata. Pełnił on niezwykle ważną rolę polityczną i kulturową w Mezoameryce przedhiszpańskiej, m.in. jako język imperium azteckiego i lingua franca. Po przybyciu Europejczyków język nahuatl stał się narzędziem kolonizacji i chrystianizacji. Dziś posługuje się nim nadal ponad milion osób. Prace badawcze obejmują zarówno olbrzymi korpus tekstów powstałych między XVI a XIX wiekiem, jak i materiały etnolingwistyczne pozyskane wśród współczesnych grup Nahua – tłumaczy dr Olko. – Jednocześnie, badając powstałe na terenie Ameryki dokumenty hiszpańskie, przyglądamy się zderzeniu kultur z dwóch perspektyw: europejskiej i indiańskiej – dodaje.

 

Projekt ma charakter interdyscyplinarny, biorą w nim udział historycy, filolodzy, lingwiści i antropolodzy z Polski, Meksyku, Hiszpanii i Stanów Zjednoczonych. Na badania Europejska Rada ds. Badań przyznała dr Olko 1,3 mln euro. Projekt zakończy się w 2017 roku.