Zapytaj o cząstkę Higgsa

Drukuj

14 marca odbędzie się wykład z cyklu „Zapytaj fizyka”. O bozonie Higgsa, jednym z największych odkryć naukowych ostatnich lat, powie prof. Krzysztof Meissner.

4 lipca 2012 roku świat obiegła sensacyjna wiadomość – w Wielkim Zderzaczu Hadronów w CERN pod Genewą odkryto cząstkę elementarną, która była poszukiwanym od pół wieku bozonem Higgsa. W 1964 roku istnienie cząstki przewidział brytyjski fizyk teoretyczny Peter Higgs.

 

Bozon Higgsa niekiedy nazywany jest „boską cząstką” lub żywą skamieliną z początku Wszechświata. Gdyby nie istniał, oznaczałoby to, że materia nie ma w ogóle masy. Dzięki odkryciu bozonu został domknięty tzw. Model Standardowy oddziaływań fundamentalnych. Leży on u podstaw wszystkich zjawisk rządzących siłami jądrowymi i elektromagnetycznymi – światłem, dźwiękiem, własnościami ciał stałych i gazów, a nawet chemią i biologią.

 

O tym, czy cząstka Higgsa ma rodzeństwo, opowie prof. Krzysztof Meissner z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, który zajmuje się fizyką cząstek elementarnych i teorią grawitacji.

 

Wykład odbędzie się 14 marca o godz. 18.00 w sali 0.03 na Wydziale Fizyki UW (ul. Pasteura 5).

 

Wstęp na wydarzenie jest wolny.

 

Więcej informacji o wykładzie.