Wykład na Nowe Tysiąclecie

Drukuj

20 marca prof. Andrzej Friszke wygłosi wykład zatytułowany „1968 – koniec i początek”, który zostanie zorganizowany w cyklu „8 Wykładów na Nowe Tysiąclecie” i będzie nawiązywał do 50. rocznicy wydarzeń Marca 1968 roku.

„Te sto tysięcy ludzi, może jednak mniej, to najwięcej jawnie buntujących się w okresie między rokiem 1956 a 1980. To rzeczywiście bunt pokolenia. Mówimy o inteligencji, studentach, ale w marcu – jak wskazują klasyfikacje aresztowanych – występowała też młodzież ucząca się i robotnicza. A Grudzień 1970 jest kolejną odsłoną buntu tego pokolenia. Myślę, że w sensie doraźnym ważniejsza jest zmiana, którą wprowadzają czterdziestolatkowie. Natomiast Marzec ma ogromne znaczenie dla cichej delegitymizacji systemu i pojawienia się dystansu wobec tej rzeczywistości w dużych grupach społecznych, inteligencji i nie tylko” – mówił prof. Friszke w dyskusji historyków, która została opublikowana w miesięczniku „Więź” w 2008 roku.

 

Prof. Andrzej Friszke jest historykiem, absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego, członkiem Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej i Polskiej Akademii Nauk oraz autorem wielu publikacji dotyczących dziejów PRL.

 

Wykład „1968 – koniec i początek” rozpocznie się o godz. 17.00 w auli dawnej Biblioteki Uniwersyteckiej.

 

Wstęp na wydarzenie jest wolny.