Wielki wybuch internetu

Drukuj

17 sierpnia 1991 roku z Wydziału Fizyki UW do laboratorium DESY w Hamburgu wysłano maila. Po raz pierwszy przesyłkę w całości zrealizowano przez łącze TCP/IP.

Mimo że pierwszego polskiego maila wysłano w listopadzie 1990 roku z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie, wiadomość z Wydziału Fizyki UW w sierpniu następnego roku była wyjątkowa. Przekaz w całości zrealizowano przez łącze TCP/IP, co prawda współdzielone z międzynarodową siecią EARN/BITNET, ale zestawione według zasad współczesnego internetu. Adresatem pierwszej polskiej przesyłki internetowej był Jan Sorensen, szef Centrum Komputerowego Uniwersytetu Kopenhaskiego.

 

– Dziś maila w dowolny zakątek świata można napisać i wysłać w kilka sekund. My musieliśmy instalować sprzęt i całe oprogramowanie od podstaw. Mieliśmy już co prawda sporo doświadczeń z protokołem TCP/IP, na którym od dwóch lat działała wewnętrzna sieć Wydziału Fizyki, ale po otrzymaniu dostępu do łącza do Kopenhagi przygotowania do pierwszej wymiany maili i tak zajęły nam około tygodnia – wspomina dr Marcin Gromisz z Ośrodka Komputerowego FUW.

 

– W tamtym czasie łączność ze światem można było realizować za pomocą wielu sieci, takich jak BITNET, X.25 czy DECnet. Wybór internetu z jego protokołem TCP/IP wcale nie był oczywisty. Dla mnie kluczowymi cechami internetu były jego powszechnie dostępne i bezpłatne specyfikacje, nie mówiąc o tym, że istniało też wtedy otwarte oprogramowanie stosu TCP/IP. Poza tym ówczesny internet był tworem bardzo demokratycznym: wystarczyło wydzierżawić łącze do kolegi i nasze dwie sieci tworzyły już – mały, bo mały, ale najprawdziwszy – internet – mówi Rafał Pietrak, który na Wydziale Fizyki UW odpowiadał za skonfigurowanie i przetestowanie łącza internetowego.

 

Historyczna transmisja danych odbyła się jednym z czterech kanałów komunikacyjnych łącza wydzierżawionego przez Polski BITNET od Telekomunikacji Polskiej. Zrealizowano ją za pomocą modemu o (wówczas standardowej) przepustowości 9600 bitów na sekundę, czyli z szybkością kilka tysięcy razy mniejszą od typowej dla współczesnych domowych łączy internetowych. Funkcję routera pełnił program KA9Q działający na komputerze PC z systemem operacyjnym MS-DOS. W sierpniu 1991 roku w zasięgu polskich fizyków znalazł się internet europejski; na otrzymanie dostępu do internetu ogólnoświatowego trzeba było poczekać do listopada.

 

Oprócz pierwszego połączenia internetowego z sierpnia 1991 roku fizycy z FUW przyczynili się m.in. do powstania w kwietniu 1991 roku Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK), w 1992 roku utworzyli pierwszą polską grupę usenetową, a w sierpniu 1993 roku uruchomili pierwszy polski serwer WWW ze stroną domową Wydziału Fizyki UW.

Więcej informacji na stronie Wydziału Fizyki UW.