Wiedza bardziej popularna

Drukuj

Bańki mydlane, zaplątane białka i pasożyty grasujące w organizmie wilków – o tym opowiadali naukowcy z UW podczas finału konkursu Inter FNP.

Dr Robert Mysłajek z Wydziału Biologii oraz Wanda Niemyska z Centrum Nowych Technologii to zdobywcy drugiego miejsca w konkursie popularyzatorskim Inter organizowanym przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej. Podczas 5-minutowego wystąpienia każdy z dziesięciu uczestników miał w interesujący i przystępny sposób opowiedzieć o interdyscyplinarnym projekcie badawczym, nad którym pracuje. Aby zaciekawić jurorów i publiczność, uczestnicy konkursu mogli korzystać z rekwizytów i przygotowanych przez siebie prezentacji multimedialnych.

 

– Zapewne większości z państwa wydaje się, że duże drapieżniki to zwierzęta niepokonane. Postaram się w pięć minut pokazać, że w istocie tak nie jest – rozpoczął swoje wystąpienie dr Robert Mysłajek. – W jaki sposób drapieżnik, nawet tak potężny jak wilk, jest w stanie obronić się przed patogenami, pasożytami, bakteriami i wirusami? Bo przecież nie za pomocą swoich wielkich zębów – kontynuował. Najważniejszą funkcję w tym procesie spełnia układ immunologiczny tych dużych ssaków. Wystąpienie biologa zatytułowane było „Jak drapieżniki odgryzają się patogenom”.

 

Wanda Niemyska z CeNT, która przedstawiła projekt „Matematyka mydlanych baniek i zaplątanych białek”, wyjaśniała, w jaki sposób wykorzystała właściwości błony bańki mydlanej do zbadania nowych skomplikowanych struktur białka lassowego:

 

– Każde dziecko lubi bańki mydlane. Bańki kojarzą nam się z beztroskim dzieciństwem. Ale czy ktoś z państwa wiedział, że są one rozwiązaniem równania różniczkowego cząstkowego Lagrange’a albo punktem krytycznym funkcjonału energii Dirichleta?

 

Oboje laureatów z UW otrzymało nagrody w wysokości 100 tys. złotych. W finale wzięła udział również dr Katarzyna Jodko-Piórecka z Wydziału Chemii UW. Pierwsze miejsce w konkursie zajęła Justyna Chałubińska-Fendler z Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

 

Popularyzatorskie zmagania odbyły się 27 czerwca. Była to piąta, a zarazem ostatnia edycja konkursu.