Wicemistrzowie programowania

Drukuj

Drużyna z Uniwersytetu Warszawskiego Warsaw Eagles zajęła 2. miejsce i zdobyła złoty medal w światowych finałach konkursu programistycznego ACM ICPC w Rapid City w Południowej Dakocie.

Akademickie Mistrzostwa Świata w Programowaniu Zespołowym (ACM ICPC) to najbardziej prestiżowe zawody programistyczne dla studentów. Tegoroczne finały konkursu odbyły się w Rapid City w Południowej Dakocie w Stanach Zjednoczonych. Wzięło w nich udział 133 drużyny z 6 regionów świata – Afryki i Bliskiego Wschodu, Azji, Europy, Ameryki Północnej, Ameryki Łacińskiej oraz Południowego Pacyfiku.

Polskę na zawodach reprezentowały drużyny z 3 uczelni: Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Wrocławskiego.

Zespół z UW – Warsaw Eagles – złożony ze studentów Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW: Wojciecha Nadary, Marcina Smulewicza i Marka Sokołowskiego zdobył 1 z 4 złotych medali i został wicemistrzem świata. Drużyna z UW rozwiązała 10 z 12 przygotowanych przez organizatorów zadań. Tyle samo zadań rozwiązał zwycięski zespół z St. Petersburg ITMO University.

Warsaw Eagles zakwalifikował się do światowych finałów w listopadzie ubiegłego roku. Studenci WMIM zajęli 1. miejsce w regionalnym konkursie ACM ICPC w Zagrzebiu.

Do tej pory 24 drużyny z Uniwersytetu Warszawskiego wzięły udział w światowych finałach ACM ICPC. Od 2012 roku zespoły z UW zdobywają medale podczas finałów zawodów. W latach 2003 i 2007 studenci z Uniwersytetu zdobyli tytuł mistrzów świata.

Opiekunami drużyny Warsaw Eagles są prof. Jan Madey, prof. Krzysztof Diks i Tomasz Kociumaka z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW. Organizatorzy zawodów przyznali prof. Janowi Madeyowi nagrodę Lifetime Coach Award.