W naukowych kręgach

Drukuj

Jak przepowiedzieć kosmiczną pogodę? Kiedy Islandczycy obchodzą święta narodowe? Czym tak naprawdę zajmują się bioinformatycy? – na te i wiele innych pytań można znaleźć odpowiedź podczas spotkań kół naukowych działających na Uniwersytecie Warszawskim.

 

Co mówią gwiazdy?

 

Astronautyka, kosmologia i pogoda kosmiczna to tylko nieliczne problemy, z którymi mierzą się członkowie Koła Naukowego Astronomów działającego na Wydziale Fizyki UW. – Współpracujemy z innymi kołami astronomicznymi, uczestniczymy w konferencjach i czynnie popularyzujemy naukę m.in. poprzez udział w Pikniku Naukowym i Dniu Fizyka – mówi Martyna Chruślińska, prezes koła. – Zapraszamy prelegentów z Obserwatorium Astronomicznego UW oraz Centrum Astronomicznego PAN i wielu innych ośrodków badawczych. Niekiedy nasze spotkania mają formę dyskusji, warsztatów lub serii krótkich referatów – dodaje.

 

Spotkania koła są otwarte dla wszystkich chętnych i odbywają się w Obserwatorium Astronomicznym UW (Al. Ujazdowskie 4). Więcej informacji o Kole Naukowym Astronomów.

 

Wieloryby, wulkany i Prince Polo

 

Od prawie dziesięciu lat działa w Instytucie Kultury Polskiej Studencki Klub Islandzki. Tym, co fascynuje jego członków, jest oczywiście Islandia – mityczna kraina Ultima Thule. Wyspa gejzerów, lodowców, tysiąca wodospadów i maskonurów zachwyca członków koła nie tylko swoją egzotyczną przyrodą, lecz także kulturą, literaturą, muzyką, kinem oraz kuchnią. Klub organizuje spotkania i imprezy z okazji islandzkiego Dnia Niepodległości, który przypada 17 czerwca. W najbliższych planach  koła znajdzie się cykl spotkań z sagami i mitami nordyckimi.

 

W ramach działalności koła ukazała się publikacja „Islandia. Wprowadzenie do wiedzy o społeczeństwie i kulturze” pod redakcją dr. dr. Romana Chymkowskiego i Włodzimierza Pessela. Więcej informacji o Studenckim Klubie Islandzkim.

 

Co łączy biologię i informatykę?

 

– Mamy dwa główne cele: popularyzację bioinformatyki oraz wspieranie rozwoju naukowego członków koła – wyjaśnia Anna Macioszek, prezes Koła Naukowego Bioinformatyki i Biologii Systemów. – Organizujemy otwarte spotkania popularnonaukowego, cykl zajęć dla licealistów oraz Festyn Bioinformatyczny, podczas którego odbywają się wykłady, warsztaty, gry pozwalające dowiedzieć się, czym tak naprawdę jest bioinformatyka. Planujemy nawiązać ściślejszą współpracę z instytucjami naukowymi i brać udział w prowadzonych przez nich projektach badawczych.

 

Na spotkania koła mogą przyjść wszyscy, których interesuje zastosowanie matematyki i informatyki w badaniach naukowych – głównie biologicznych. O najbliższych wydarzeniach można przeczytać na stronie Koła Naukowego Bioinformatyki i Biologii Systemów.

 

Miłośnicy czterech kółek

 

Jedną z najmłodszych organizacji naukowych jest działające na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Koło Naukowe Motoryzacji, w skrócie Moto UW. – Zrzesza ono studentów kochających motoryzację w każdej postaci, jego członkowie będą mieli możliwość rozwijania swoich motoryzacyjnych pasji – wyjaśnia Joanna Kaliszewska.

 

W najbliższym czasie członkowie koła planują m.in. nawiązać współpracę z firmami motoryzacyjnymi, aby ułatwić i umilić życie studentów UW, a także zorganizować spotkania ze znanym dziennikarzami motoryzacyjnymi. Więcej informacji o Moto UW.

 

Jak to działa?

 

Na Uniwersytecie Warszawskim istnieje ponad 500 kół naukowych i artystycznych, do których należy ok. 6,5 tys. osób. Aby zostać członkiem koła naukowego, wystarczą dwie rzeczy: chęć rozwijania zainteresowań i aktywne uczestnictwo w jego spotkaniach. Do kół przyjmowani są studenci i doktoranci wszystkich kierunków studiów stacjonarnych i niestacjonarnych.

 

Każda grupa ma opiekuna merytorycznego, którym jest pracownik naukowy UW, oraz przewodniczącego. Członkostwo w takim zespole ułatwia znalezieni współpracowników do prowadzenia projektów naukowych, a także umożliwia pozyskanie środków finansowych na badania. Ponadto studenci uczestniczący w pracach koła bardzo często biorą udział w krajowych i zagranicznych konferencjach naukowych.