UW na Pikniku Naukowym

Drukuj

Ponad 50 wystawców, kilkadziesiąt pokazów i eksperymentów, niezliczone rozmowy z naukowcami. Zakończył się 25. Piknik Naukowy, podczas którego Uniwersytet Warszawski reprezentowały cztery wydziały.

Wydział Biologii, Wydział Chemii, Wydział Fizyki oraz Katedra Ukrainistyki z Wydziału Lingwistyki Stosowanej reprezentowały UW podczas tegorocznego Pikniku Naukowego. Tematem przewodnim wydarzenia, które odbyło się 21 maja na Bulwarach Wiślanych, była woda.

 

Hydrobiologia, ewolucja, ekologia i botanika

– Piknik Naukowy to wiedza na wyciągnięcie ręki dla każdego. Nasze stanowisko odwiedziło mnóstwo ludzi w różnym wieku – od pary z bobasem na rękach, który z zaciekawieniem dotykał liści prezentowanych przez nas roślin, do starszego mężczyzny, który w klapie eleganckiej marynarki miał przypinkę „Chcę wiedzieć więcej” – mówi Patrycja Ściślewska, współorganizatorka wydarzenia z Wydziału Biologii UW.

 

Hydrobiologia, ewolucja, ekologia i botanika to cztery hasła, które zyskały realny wymiar dla wszystkich odwiedzających stanowisko Wydziału Biologii, koordynowane przez prof. Martę Wrzosek. Ciekawi wiedzy, dzięki interaktywnym prezentacjom, mogli dowiedzieć się m.in. dlaczego ryby mają opływowe kształty, poznać najważniejsze etapy ewolucji biologicznej oraz sukcesję organizmów w morzach.

 

Korzystając z modeli rzeki uregulowanej i rzeki meandrującej, przygotowanych przez zespół Mazurskiego Centrum Bioróżnorodności i edukacji KUMAK, odwiedzający mogli sami przekonać się, dlaczego warto chronić naturalne koryta i jakim bogactwem przyrodniczym są starorzecza.

 

Najmłodsi za pomocą binokularów obserwowali m.in. żywe larwy chrząszczy oraz rozwielitki, a także mogli samodzielnie wykleić plasteliną narządy łodzika i umieścić je w wydrukowanej w 3D muszli. Miłośnicy roślin podziwiali ogrody w słoikach, a także otrzymywali nasiona nasturcji do samodzielnego wysiania.

 

 

Ciecz superlepka i „chmury” w szklance wody

Rozwielitki pływające w kropli wody, gry sterowane mięśniami, rejestracja fal sejsmicznych wywołanych tupaniem, a nawet wiosłowanie w syropie kukurydzianym czy chmury z mleka to tylko niektóre z atrakcji, jakie przygotowali i prezentowali na swoim stoisku pracownicy i studenci Wydziału Fizyki UW.

 

Na stoisku Wydziału Chemii pracownicy i studenci –  wraz z koordynatorkami dr Katarzyną Pałką i dr Elżbietą Winnicką – przeprowadzali pokazy dotyczące m.in. napięcia powierzchniowego wody, jej krzepnięcia i włoskowatości, a także odpowiedzieli na pytania: czy można zamrozić wodę przy pomocy dezodorantu oraz czy woda pochodząca z różnych rejonów Polski ma takie samo PH.

 

Najmłodsi odwiedzający mogli stworzyć i poznać właściwości chemiczne slima, czyli cieczy superlepkiej, mogli też wcielić się w rolę naukowców i wykonać nietypowe eksperymenty pozwalające zaobserwować, jak się wspina woda, stworzyć kanciaste bańki mydlane czy zbadać rozpuszczalność różnych substancji w wodzie.

 

Język naszych sąsiadów

Na stoisku Katedry Ukrainistyki odwiedzający poznali podstawy języka ukraińskiego, ułożyli swoje pierwsze słowa po ukraińsku, a nawet przeprowadzili proste dialogi. Oferta skierowana do osób z Ukrainy zakładała te same aktywności w języku polskim.

 

– Przygotowaliśmy ofertę umożliwiającą Polakom poznanie postaci ważnego ukraińskiego filozofa – Hyhorija Skoworody, a rozwiązanie krótkiego quizu, z odwołaniem do przygotowanych materiałów informacyjnych, miało zwrócić uwagę Polaków na tę ważną dla kultury naszych sąsiadów postać. Ukraińcom przypomnieliśmy postaci Mikołaja Kopernika i Marii Curie-Skłodowskiej – mówi dr Katarzyna Jakubowska-Krawczyk z Katedry Ukrainistyki UW.

 

Piknik Naukowy jest organizowany od 25 lat, a od 2008 roku za jego przygotowanie odpowiadają Centrum Nauki Kopernik oraz Polskie Radio.