Togi i birety

Drukuj

6 października chwilę po godz. 23 na antenie Radiowej Jedynki dr Robert Gawkowski opowie o tym, jak na przestrzeni lat zmieniała się moda akademicka.  

1 października odbyła się inauguracja roku akademickiego na Uniwersytecie Warszawskim. Uroczystość tradycyjnie rozpoczęło przejście orszaku z Pałacu Kazimierzowskiego do Auditorium Maximum. Po strojach maszerujących można zorientować się jaką funkcję na uczelni pełnią lub kiedyś pełnili.

 

– W czerwonych togach idą w nim rektorzy. Rektorzy seniorzy noszą czarne togi i czerwone birety, czarne togi i czarne birety zakładają doktorzy honoris causa, którzy w dniu otrzymania tytułu dostają też srebrny łańcuch z godłem uczelni – wyjaśnia dr Robert Gawkowski. – Dziekani mają czarne togi z mucetami (narzuta sięgająca łokci) i biretami, w kolorze odpowiadającym barwom ich wydziału. Prodziekani są również ubrani w czarne togi, ale z kolorowymi mucetami i czarnym biretem z kolorowymi otokami – mówi.

 

Kiedyś zamiast w togi, rektorzy ubierali się w mundury, przy których nosili szpady. Były też czasy, gdy na uczelnianych uroczystościach występowali w strojach cywilnych. Podczas najbliższej audycji „Historia z indeksem w tle”, którą poprowadzi Dorota Truszczak, dr Gawkowski opowie o tym, jak zmieniała się moda rektorska i studencka, dlaczego uniwersyteckie stroje są podobne do szat hierarchów kościelnych i rektorze Józefie Brudzińskim, który przed jedną z inauguracji sam zdejmował ze ścian symbole rosyjskiego panowania, bo woźni w obawie przed Rosjanami nie chcieli tego robić.

Polskie Radio patronuje nadchodzącym obchodom 200-lecia Uniwersytetu Warszawskiego.