Teleturniej z kryminalistyki

Drukuj

Jak miał na imię porucznik Borewicz? Do czego służy tzw. trupia łyżka? Czy alibi jest poszlaką? Na te pytania odpowiadali finaliści konkursu z kryminalistyki, który odbył się online. Rozgrywkę na żywo śledziło ponad tysiąc osób.

1 czerwca odbył się finał pierwszego w historii Wydziału Prawa i Administracji UW konkursu przedmiotowego z kryminalistyki. Mogli wziąć w nim udział wszyscy studenci, którzy uczestniczą w wykładzie ogólnouniwersyteckim z kryminalistyki. Konkurs przygotował i poprowadził prof. Paweł Waszkiewicz, inicjatorem był Krzysztof Worek z komisji Dydaktycznej Samorządu Studentów, a głosem z off-u – dr Piotr Lewulis.

 

– Uznaliśmy, że warto taki konkurs przeprowadzić, aby zachęcić studentów do aktywności w tym trudnym czasie, a przy okazji trochę bardziej zaznajomić ich z kryminalistyką – mówi prof. Tadeusz Tomaszewski, kierownik Katedry Kryminalistyki WPiA, członek jury konkursowego (wraz z prof. Piotrem Girdwoyniem). – Chyba nam się udało, sądząc po pozytywnych komentarzach na FB Katedry. Odpowiedzi były dyskutowane, więc nasz konkurs miał także walor dydaktyczny – dodaje.

 

Prawie jak „Jeden z dziesięciu”

W pierwszym etapie konkursu uczestnicy przygotowywali eseje na jeden z trzech tematów: o znaczeniu kryminalistyki w postępowaniu sądowym, interdyscyplinarności i społecznym znaczeniu tej dziedziny oraz dlaczego kryminalistyka jest ciekawa. Nadesłano 46 prac, autorzy 10 najlepszych przeszli do drugiego etapu, który odbył się w formie teleturnieju „Jeden z dziesięciu”.

 

Finaliści odpowiadali online na pytania z zakresu kryminalistyki. Całość była transmitowana i na bieżąco komentowana na profilu Katedry Kryminalistyki na Facebooku. Rozgrywkę oglądało na żywo ponad tysiąc osób. W odróżnieniu od telewizyjnego teleturnieju, w tym prawniczym, uczestnicy otrzymywali również pytania otwarte. Trzeba było m.in. wyjaśnić co to jest gantiskopia albo na czym polega metoda naśladownictwa niewolniczego w fałszowaniu podpisów.

 

Pierwsze miejsce zajęli ex aequo Anna Chabiera, Maria Giertych oraz Maja Kalisiewicz. – Przekazanie nagród (innych niż oceny z kryminalistyki) zorganizujemy jak tylko będzie to możliwe – zasłużyliście Państwo na to, żeby świętowanie przedłużyć – napisał do zwycięzców prof. Paweł Waszkiewicz na FB Katedry.

 

Seminaria online

Od marca w Katedrze Kryminalistyki odbywa się webinarium doktorskie, które zastąpiło tradycyjnie prowadzone seminaria. Pierwsze poświęcone było wpływowi epidemii na praktykę kryminalistyczną. – W tym miesiącu planuję webinarium na temat obrazu policji w społeczeństwie (na tle tego, co się dzieje obecnie w USA, a także w związku z ostatnimi interwencjami Policji w Polsce) – zapowiada prof. Tomaszewski.