„Supercomputing Frontiers” po raz pierwszy w Polsce

Drukuj

Z Singapuru do Warszawy przenosi się prestiżowa międzynarodowa konferencja ekspercka poświęcona superkomputerom i obliczeniom dużej mocy. „Supercomputing Frontiers Europe” odbędzie się 12-15 marca i poświęcona będzie zastosowaniu najnowszych rozwiązań z obszaru High Performance Computing w różnych dziedzinach badań naukowych.

Tematem przewodnim „Supercomputing Frontiers Europe 2018” będą najbardziej zaawansowane systemy HPC, ich architektura oraz interdyscyplinarne wykorzystanie w różnych dziedzinach współczesnej nauki.

 

– Według rankingu najszybszych komputerów na świecie Polska zajmuje dziesiąte miejsce wśród wszystkich sklasyfikowanych państw świata, zarówno pod względem liczby maszyn, jak i mocy obliczeniowej komputerów naukowych. Dzięki umiejscowieniu konferencji „Supercomputing Frontiers” w Polsce przybliżamy i promujemy nasze własne osiągnięcia w dziedzinie nauk obliczeniowych, włącznie z chemią, fizyką, inżynierią, biologią, medycyną, astronomią czy kosmologią – mówi dr Marek Michalewicz, wicedyrektor ICM UW.

 

Podczas konferencji wystąpią m.in.:

  • dr Whitfield Diffie, laureat Nagrody Turinga z 2015 roku, twórca powszechnie stosowanych metod kryptograficznych wykorzystywanych we współczesnej bankowości internetowej i technologiach, takich jak Bitcoin czy block-chain.
  • Dimitri Kusnezov, doradca naukowy sekretarza energii Stanów Zjednoczonych, przedstawi amerykański program budowy najpotężniejszych komputerów świata i ich wpływ na zindywidualizowaną medycynę, gdzie każdy pacjent traktowany jest jak osobny przypadek diagnostyczny i kliniczny, łącznie ze stworzeniem zindywidualizowanych lekarstw i ich dawek.
  • Thomas Sterling z Uniwersytetu Indiana w USA, twórca współczesnej architektury klastrów komputerowych, opowie o planach budowy tzw. radykalnego komputera o objętości jednego metra sześciennego i mocy obliczeniowej dziesięć razy większą niż najpotężniejszy obecnie na świecie chiński komputer Sunwei TaihuLight (składający się z ok. 40 szaf).

Innymi tematami poruszanymi w trakcie konferencji będą komputery neuromorficzne, których architektura inspirowana jest budową mózgu ludzkiego (prof. Karlheinz Meier, Uniwersytet w Heidelbergu), oraz komputery kwantowe, gdzie binarna reprezentacja zero-jedynkowa zastąpiona jest przez „mniej dokładnie” zdefiniowane qbit-y (Bo Ewald, D-Wave Systems).

 

Konferencja „Supercomputing Frontiers Europe 2018” odbędzie się 12-15 marca w siedzibie Instytutu Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAN przy ul. Księcia Trojdena 4 w Warszawie. Szczegółowe informacje i formularz rejestracyjny znaleźć można na stronie SCFE2018.

 

Organizatorem SCFE2018 jest Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego.