Wolontariusze z Wydziału Fizyki UW osiągnęli cel realizowanej od marca akcji „Materiały dla Medyków” – wydrukowanie 10 tys. przyłbic ochronnych. Materiały te zostały przekazane ponad 200 instytucjom medycznym z całej Polski.

Wolontariusze z Wydziału Fizyki UW od połowy marca realizowali akcję „Materiały dla Medyków”, w ramach której na drukarkach 3D powstawały przyłbice medyczne. Celem akcji było wydrukowanie 10 tys. przyłbic i przekazanie ich instytucjom medycznym oraz pracownikom ochrony zdrowia mającym bezpośredni kontakt z osobami zakażonymi koronawirusem. Wolontariusze, wykorzystując wiedzę i dostępne zasoby Wydziału Fizyki, postanowili włączyć się w produkcję tych środków ochronnych, w momencie największego na nie zapotrzebowania.

 

– Powodem rozpoczęcia inicjatywy była realna potrzeba doposażenia medyków w niezbędne środki ochrony zdrowia, bez których ich heroiczna praca byłaby niebezpieczna. Od początku zdawaliśmy sobie sprawę z tego, że czas odgrywa tutaj kluczową rolę – komentuje prof. Andrzej Wysmołek z Wydziału Fizyki UW, koordynator przedsięwzięcia.

 

Łącznie w ramach akcji wydrukowano 10 330 przyłbic na 20 drukarkach 3D. Projekt rozwijał się bardzo dynamicznie. Zespół rozpoczynał produkcję od kilkudziesięciu sztuk drukowanych w ciągu doby. Dzięki zaangażowaniu wolontariuszy oraz wsparciu kilkunastu partnerów i blisko 200 darczyńców, w ciągu kliku tygodni możliwe było zwiększenie produkcji do 320 sztuk dziennie.

 

Akcję wsparły takie firmy jak: Aviva, Lenovo Polska, InPost, Uber, Grupa Pracuj, Wallstory, Domino’s Pizza, Mitsubishi Chemical Performance Polymers (MCPP), Danje Polymer. Projekt można było wspierać także indywidualnie: poprzez zakup materiałów do produkcji lub przekazanie środków pieniężnych.

 

Obdarowane instytucje

Materiały zostały przekazane bezpłatnie placówkom medycznym w całej Polsce, w tym szpitalom i szpitalnym oddziałom ratunkowym, przychodniom oraz domom pomocy społecznej. Łącznie przyłbice otrzymało ponad 200 instytucji.

 

– Jestem niesłychanie dumny zarówno z całej naszej drużyny, jak i z osiągniętych rezultatów. Największą satysfakcję i poczucie dobrze wykonanej pracy sprawia nam niesamowity odzew ze strony medyków, który cały czas dostajemy – mówi Mihai Suster, student Wydziału Fizyki UW, jeden z głównych organizatorów akcji.

 

Zaangażowanie wolontariuszy

Projekt realizowany był w działającej na Wydziale Fizyki pracowni Makerspace@UW,  ale w przedsięwzięcie zaangażowana była cała społeczność Wydziału. Zespół tworzyło 42 wolontariuszy – pracowników, studentów i doktorantów Uniwersytetu Warszawskiego.

 

– To były intensywnie spędzone dwa miesiące. Świetnie było popracować w tak szczytnym celu i poznać tylu niesamowitych ludzi. Praca w tej drużynie wiele mnie nauczyła – podsumowuje Katarzyna Polak,  studentka Wydziału Fizyki.

 

Przedsięwzięcie wspierały także inne osoby i jednostki z Uniwersytetu Warszawskiego, w tym Instytut Archeologii UW, Inkubator UW oraz Fundacja Uniwersytetu Warszawskiego.

 

Więcej informacji o produkcji przyłbic znajduje się na stronie projektu pod adresem: http://makerspace.uw.edu.pl/pl. Dodatkowe informacje dostępne są także na stronie Wydziału Fizyki UW: https://www.facebook.com/fizykaUW/