Studenci z UW w finale ICPC 2019

Drukuj

Jakub Boguta, Konrad Paluszek i Mateusz Radecki to studenci Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki, którzy reprezentują UW podczas finału Akademickich Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym 2019. Ostatni etap 43. edycji ACM-ICPC trwa od 31 marca do 5 kwietnia w Porto.

W tegorocznych zawodach International Collegiate Programming Contest startuje 135 drużyn. Składają się z trzyosobowych uniwersyteckich reprezentacji pochodzących z 8 regionów świata: Ameryki Północnej, Wschodniej Azji, Północnej Eurazji, Zachodniej Azji, Europy, Ameryki Łacińskiej, Afryki i Bliskiego Wschodu oraz Azji Pacyficznej.

 

Finałowy etap ICPC to trwające 5 godzin zawody, w trakcie których uczestnicy otrzymują do rozwiązania określoną liczbę zadań algorytmiczno-programistycznych. Każda z drużyn ma do dyspozycji tylko jeden komputer. Ułożenie odpowiedniego algorytmu, a następnie zaprogramowanie go w udostępnionym przez organizatorów języku (najczęściej C, C++, Java lub Pascal) wymaga rozwiniętych umiejętności logicznego myślenia, obierania właściwej strategii, jak również wytrzymałości psychicznej.

 

ICPC to konkurs dwuetapowy. Jego pierwszym stopniem są eliminacje na poziomie regionalnym. Zwycięzcy tego etapu mają zagwarantowane miejsce w finale. Jedną z takich drużyn jest zespół z WMIM UW. Jakub Boguta, Konrad Paluszek i Mateusz Radecki zdobyli pierwsze miejsce w zawodach organizowanych dla regionu środkowo-europejskiego. Podczas zeszłorocznych XXIV Akademickich Mistrzostw Europy  Środkowej w Programowaniu Zespołowym w Pradze studenci z UW jako jedyni rozwiązali wszystkie 12 zadań, pokonując 73 inne drużyny. Podczas finału ICPC 2019 Polskę – poza drużyną z UW – reprezentuje też zespół z Uniwersytetu Wrocławskiego.

 

Do tegorocznych finałowych zawodów studentów WMIM przygotowywali: prof. Jan Madey, prof. Krzysztof Diks oraz Marcin Smulewicz.

 

ICPC to międzynarodowe zawody programistyczne dla studentów organizowane przez informatyczną organizację Association for Computing Machinery przy wsparciu IBM. Pierwsze odbyły się w 1977 roku. W 2012 roku miały miejsce w Warszawie. Do tej pory drużyny z UW czterokrotnie zdobyły złoty medal, w tym dwa razy (2003, 2007) jako nagrodę za pierwsze miejsce. W finałach Akademickich Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym reprezentanci UW występują po raz 25. z rzędu.

 

Więcej informacji o zawodach ACM-ICPC można znaleźć tutaj.