11 kwietnia w Nea Pafos odbyło się spotkanie ambasadorów Polski, Austrii, Czech, Hiszpanii i Holandii z archeologami z Uniwersytetu Warszawskiego. Wydarzenie było elementem działań związanych z polską prezydencją w Radzie Unii Europejskiej. Oficjalne otwarcie cypryjskiej stacji badawczej UW odbędzie się w czerwcu.
Spotkanie ambasadorów państw Unii Europejskiej, którzy pełnią służbę na Cyprze, z polskimi archeologami prowadzącymi prace wykopaliskowe w tym kraju było częścią działań związanych z polską prezydencją w Radzie Unii Europejskiej. Miało miejsce 11 kwietnia w starożytnym mieście Nea Pafos, w którym naukowcy z UW realizują badania archeologiczne.
W wydarzeniu wziął udział Marek Szczepanowski, ambasador RP na Cyprze, oraz ambasadorowie Susanne Bachfischer (Republika Austrii), Gabriel Ferrán Carrión (Królestwo Hiszpanii), Vladimír Němec (Republika Czeska), Willem Wouter Plomp (Królestwo Niderlandów).
O badaniach polskich archeologów na Cyprze opowiedzieli badacze z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej im. Kazimierza Michałowskiego (CAŚ) UW: prof. Ewdoksia Papuci-Władyka, kierowniczka stacji badawczej CAŚ UW na Cyprze, oraz dr Paweł Lech.
W spotkaniu udział wzięli również burmistrz Pafos Phedonas Phedonos oraz przedstawiciel Departamentu Starożytności Cypru Eustathios Raptou.
W trakcie wizyty zaprezentowano dorobek polskiej nauki oraz wzmocniono partnerskie relacje między państwami członkowskimi UE w kontekście wspólnego dziedzictwa kulturowego i współpracy naukowej. Cypr jest jednym z dwóch państw, które obejmą prezydencję w Radzie Unii Europejskiej po Polsce w ramach tzw. tria prezydencji. Prezydencja Danii rozpocznie się w lipcu 2025 roku, a Cypru w styczniu 2026 roku.
UW na Cyprze
Ekspedycja CAŚ UW pracuje na stanowisku archeologicznym w Nea Pafos od 1965 roku. W 2025 roku obchodzony jest jubileusz 60-lecia rozpoczęcia badań archeologicznych w tym miejscu. Z tej okazji odbędzie się szereg wydarzeń naukowych i popularyzatorskich, m.in. międzynarodowa konferencja poświęcona Nea Pafos i wystawa pokazująca historię badań. W czerwcu planowane jest oficjalne otwarcie stacji badawczej CAŚ UW w Pafos na Cyprze, powołanej w 2021 roku.