Różowe skrzyneczki na UW

Drukuj

Uniwersytet Warszawski wprowadził akcję pilotażową, której celem jest przeciwdziałanie ubóstwu menstruacyjnemu. W kilkudziesięciu punktach na uczelni pojawiły się różowe skrzyneczki, w których znajdują się bezpłatne środki higieniczne, z których może skorzystać każda osoba potrzebująca. Jest to efekt współpracy z Fundacją Różowa Skrzyneczka.

– Różowe skrzyneczki mają służyć jako dodatkowe wsparcie. Jest to wersja awaryjna dla osób, które akurat nie mają ze sobą środków higienicznych. To znacznie ułatwi studentkom, doktorantkom i pracownicom funkcjonowanie na uczelni oraz zwiększy ich komfort psychiczny. To też wsparcie dla osób gorzej uposażonych, dla których zakup artykułów higienicznych to spory wydatek. Zaangażowanie UW w tę akcję to sygnał dla społeczności akademickiej i nie tylko, że uczelnia dba o dobre samopoczucie i dobrostan osób, które tu studiują i pracują – mówi prof. Julia Kubisa, główna specjalistka ds. edukacji i badań równościowych na UW, która koordynuje akcję na uczelni.

 

Ubóstwo menstruacyjne to temat rzadko poruszany w dyskusji publicznej. Zgodnie z raportem przygotowanym przez Kulczyk Foundation problem dotyczy 500 tys. osób w  Polsce, których nie stać na zakup środków higienicznych niezbędnych w czasie menstruacji. Osoby te często pochodzą z „przemocowych” związków lub rodzin, utraciły pracę, są po rozwodzie, samotnie wychowują dzieci lub pozostają w konflikcie z rodzicami/opiekunami.

 

Zapewnienie powszechnego dostępu do bezpłatnych środków higieny osobistej w przestrzeni publicznej oraz dostęp do rzetelnej edukacji w zakresie miesiączkowania wśród młodzieży to główne zadania Fundacji Różowa Skrzyneczka. Do tej inicjatywy przyłączył się również Uniwersytet Warszawski. W budynkach UW zamontowano 45 skrzyneczek, które znajdują się m.in. w siedzibach wydziałów: Biologii, Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii, Filozofii, Fizyki, Geografii i Studiów Regionalnych, Historii, Polonistyki, Psychologii, Matematyki, Informatyki i Mechaniki, Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych, Nauk Ekonomicznych, Socjologii, a także w BUW-ie, Starej Bibliotece, Auditorium Maximum, budynku Samorządu Studentów UW oraz w domach studenckich. Miejsca, w których można znaleźć skrzyneczki są oznaczone specjalnymi naklejkami z logo fundacji.

 

Weź lub zostaw

Różowe skrzyneczki zakupiła uczelnia, a o ich wyposażenie zadbała Fundacja Różowa Skrzyneczka. Zgodnie z hasłem przyświecającym tej inicjatywie: „Weź, jeśli potrzebujesz. Zostaw, jeśli masz nadmiar” –  środki higieniczne są dostępne bezpłatnie dla wszystkich. Można też podzielić się nimi z osobami, które tego potrzebują, wkładając nowe podpaski lub tampony do skrzyneczki.

 

Pierwsza różowa skrzyneczka zawisła w Centrum Praw Kobiet we Wrocławiu w 2019 roku. Rok temu zamontowano ich 70 w całej Polsce, a obecnie w przestrzeni publicznej funkcjonuje ich około 3 tysiące. Można je znaleźć na uczelniach, w szkołach, bursach, placówkach edukacyjnych, szpitalach, kinach, bibliotekach czy teatrach. Do akcji cały czas przyłączają się kolejne instytucje i samorządy.

 

Różowa skrzyneczka na UW
Wydziały i jednostki UW, które chciałyby dołączyć do ogólnouniwersyteckiej inicjatywy „Różowa skrzyneczka”, mogą wysłać zgłoszenie na adres: rownouprawnienie@uw.edu.pl.
Aktualne informacje o akcji Różowa Skrzyneczka na UW będą zamieszczane na stronie Równoważni UW.