Przy odbiorniku

Drukuj

Raz w miesiącu na antenie Programu 1 Polskiego Radia dr Robert Gawkowski opowiada o historii Uniwersytetu. Audycja tak przypadła do gustu słuchaczom, że rozgłośnia postanowiła dwukrotnie wydłużyć czas jej emisji.

 

4 listopada o godz. 23.14 na antenie Polskiego Radia pojawi się temat zaduszkowy. Dr Gawkowski opowie o różnych perypetiach związanych z poszukiwaniem rektorskich grobów. – Uczelnią przez niemal 200 lat działalności władało 44 uczonych. Na grobach tych, którzy zmarli, zapalamy świeczki. Nie wszystkie mogiły można jednak odnaleźć. Niektórzy rektorzy spoczywają poza dzisiejszymi granicami Polski, a o niektórych pamiętać zwyczajnie nie chcemy – mówi historyk

 

Audycja medyczna

 

Ostatnia audycja z dr. Gawkowskim odbyła się 21 października. Podczas 40-minutowej rozmowy można było posłuchać o medycynie, którą kiedyś wykładano na Uniwersytecie. Wydział Lekarski był jednym z pierwszych pięciu wydziałów naszej uczelni, powstałej w 1816 roku. To z niego w 1950 roku utworzona została Akademia Medyczna (obecny Warszawski Uniwersytet Medyczny).

 

– Rozmawialiśmy o historii medycyny na UW, klinikach, które tu działały, prosektoriach, „domu dla obłąkanych”, zapomnianych uniwersyteckich szpitalach oraz o tym, co robiły na Uniwersytecie „babki położne” – mówi historyk. – Przypomnieliśmy też najsłynniejszych uniwersyteckich medyków, m.in.: Ignacego Fijałkowskiego, Józefa Mianowskiego, Józefa Brudzińskiego, Tytusa Chałubińskiego, Benedykta Dybowskiego czy Eleonorę Reicher, którzy wnieśli znaczący wkład w rozwój nauk medycznych. Było też o studentach znanych nie tylko z pilnej nauki – dodaje Dorota Truszczak, prowadząca audycję.

 

Ci, którzy nie mogli posłuchać programu na żywo, nie powinni się martwić. Niebawem na stronach Programu 1 pojawi się nagranie.

Polskie Radio jest patronem medialnym obchodów 200-lecia Uniwersytetu Warszawskiego.