Przegląd filmów o nauce na UW

Drukuj

Na Uniwersytecie Warszawskim odbędzie się pierwsza edycja przeglądu filmów o nauce KOKON UW. Wydarzenie odbędzie się w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie i potrwa od 28 do 30 maja.

Od 28 do 30 maja na Uniwersytecie Warszawskim odbędzie się pierwsza edycja wydarzenia „KOKON UW – Przegląd Filmów o Nauce”. Projekt zakłada stworzenie przestrzeni, w której naukowcy i filmowcy będą mogli wspólnie pracować nad nowymi, skutecznymi sposobami opowiadania o nauce i rozwoju poszczególnych dyscyplin.

 

Badacze poznają narzędzia i techniki storytelling, które pozwolą im mówić o swojej pracy w sposób zrozumiały i angażujący, natomiast tematy naukowe staną się dla scenarzystów i twórców filmowych bogatym źródłem inspiracji do tworzenia poruszających opowieści filmowych.

 

W ramach przeglądu zaprezentowane zostaną filmy fabularne i dokumentalne oraz formy eksperymentalne, takie jak esej filmowy. Są wśród nich znane i nagradzane produkcje tj.: Iluminacja, Królik po berlińsku czy Pociągi. Po każdej projekcji odbędzie się dyskusja z udziałem wybitnych postaci ze świata filmu, nauk ścisłych, przyrodniczych i humanistycznych. Gościem honorowym wydarzenia będzie reżyser, scenarzysta i producent filmowy Krzysztof Zanussi.

 

Dla studentów Uniwersytetu Warszawskiego przygotowano cykl warsztatów scenopisarskich, które poprowadzą wykładowcy ze Szkoły Wajdy oraz przedstawiciele Gildii Scenarzystów Polskich. Uczestnicy poznają m.in. drogę od pomysłu do draftu scenariusza, dowiedzą się czym jest treatment i czym się różni on od drabinki oraz synopsisu, a także opanują podstawy kreacji postaci pierwszoplanowej w scenariuszu filmu fabularnego.

 

Wszystkie wydarzenia odbywać się będą w sali widowiskowej na poziomie –1 Biblioteki Uniwersyteckiej. Wstęp jest bezpłatny, jednak obowiązuje wcześniejsza rejestracja.

 

Więcej szczegółów znajduje się na stronie Centrum Współpracy i Dialogu UW: https://cwid.uw.edu.pl/projekt/kokon/.

 

Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Partnerami projektu są: Fundacja Szkoła Wajdy oraz Gildia Scenarzystów Polskich. Patronat medialny: Akademickie Radio Kampus, Serwis Naukowy UW.