Prof. Malinowski o tym, co robimy z naukową wiedzą o klimacie

Drukuj

Naukowcy z UW współtworzą portal popularyzujący wiedzę „Nauka o klimacie”. Od 1 do 7 czerwca można obejrzeć film, którego głównym bohaterem jest prof. Szymon Malinowski, współzałożyciel portalu. Prof. Malinowski jest fizykiem atmosfery i od wielu lat popularyzuje wiedzę naukową na temat zmian klimatu. W filmie „Można panikować” naukowiec opowiada o pracy popularyzatora nauki i o odbiorze społecznym efektów własnej pracy.

Wyobraźmy sobie, że jesteśmy za 10 lat gdzieś w mieszkaniu z dziećmi i nagle zaczyna braknąć wody. Co powiedzą nam te dzieci, które nie będą mogły nagle… żyć po prostu?

 

W tym roku (2019 – przyp. red.) w Polsce ponad 500 miejscowości miało przejściowe kłopoty z wodą, właśnie z powodu suszy. Coraz częściej zdarzają się też wielkie powodzie. W cieplejszym klimacie tego deszczu będzie spadało na raz dużo więcej i on szybko spłynie, resztka szybko wyparuje i nam nic nie zostanie, tak jak w Indiach. To jest to, co grozi centralnej Polsce. Mamy nawet raport rządowy, który mówi, że województwo łódzkie, część Mazowsza i Wielkopolski bardzo szybko pustynnieje. Co to znaczy, że pustynnieje? (…) Właśnie to, że nie będzie wody, że grozi nam brak wody. Jedyną szansą na to, żeby jakoś opanować ten coraz bardziej zmienny problem, jest powstrzymać zmiany.

 

Czasem wydaje mi się, że wołam w pustkę, że mój głos gdzieś znika w dali i że nie ma żadnego echa. Wszystkie dane naukowe mówią, że jest źle i że jest gorzej niż myśleliśmy, a z drugiej strony ludzie nie chcą tego słuchać. Można panikować.

 

W filmie pojawiły się też zdjęcia z konferencji „Zmiany klimatyczne w Polsce”, która została zorganizowana na UW przez Ośrodek Informacji ONZ w Warszawie i Polską Akademię Nauk w październiku 2019 roku. Podczas konferencji prof. Malinowski wygłosił wykład, w którym tłumaczył procesy zmian klimatycznych, powodowanych działalnością człowieka, z perspektywy fizyki atmosfery. Wykład był pierwszym elementem konferencji i jest dostępny na stronie warszawskiego Ośrodka Informacji ONZ na Facebooku: https://www.facebook.com/UnicPoland/ videos/443963846242006/

(link do 2. części transmisji: https://www.facebook.com/UnicPoland/ videos/715315635652797/).

 

Portal „Nauka o klimacie” współtworzą osoby związane z Wydziałem Fizyki UW. Serwis powstał z poczucia potrzeby obalania mitów na temat klimatu i dostarczania wiedzy naukowej na ten temat. Członkami rady naukowej są eksperci z polskich i zagranicznych uniwersytetów, a działania portalu wspiera Fundacja Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2014 roku redakcja „Nauki o klimacie” organizuje plebiscyt na „Klimatyczną bzdurę roku”. Kilka lat temu twórcy portalu „Nauka o klimacie” otrzymali tytuł Popularyzatora Nauki 2017 w kategorii „zespół” w konkursie organizowanym przez serwis PAP Nauka w Polsce.

Obejrzyj film >>

Więcej o projekcie „Można panikować” na stronie: https: //www.moznapanikowac.pl/.