Prof. Ewdoksia Papuci-Władyka z Nagrodą im. Benedykta Polaka

Drukuj

Kierująca Stacją Badawczą Uniwersytetu Warszawskiego na Cyprze prof. Ewdoksia Papuci-Władyka jest wybitną archeolożką, od lat prowadzącą badania wykopaliskowe, szczególnie na obszarze śródziemnomorskim. Jej dorobek naukowy został doceniony przez Kapitułę Nagrody im. Benedykta Polaka.

Uroczystość wręczenia tegorocznej Nagrody im. Benedykta Polaka odbyła się 28 czerwca w Pałacu Kazimierzowskim na Kampusie Głównym UW. W ceremonii udział wzięli m.in. prof. Alojzy Z. Nowak, rektor UW, i prof. Mariusz Ziółkowski, dyrektor Centrum Badań Andyjskich UW, przewodniczący Kapituły Nagrody. Odczytano również list gratulacyjny Prezydenta RP Andrzeja Dudy, patrona honorowego wydarzenia.

 

Przyznawane od 2015 roku wyróżnienie służy popularyzacji polskich dokonań eksploracyjnych oraz przypomnieniu – poprzez osobę patrona – historycznego znaczenia, jakie Polska odegrała w dziedzinie kontaktów międzykulturowych.

 

Pafos i archeologia śródziemnomorska

Laureatką nagrody głównej w kategorii badacza polskiego została prof. Ewdoksia Papuci-Władyka z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej im. Kazimierza Michałowskiego (CAŚ) UW na Cyprze. Naukowczyni specjalizuje się w zakresie archeologii śródziemnomorskiej i historii sztuki starożytnej, pracuje na UW i na Uniwersytecie Jagiellońskim (UJ). Od 1984 roku związana jest z Cyprem, kiedy to została stałym członkiem Polskiej Misji Archeologicznej prowadzącej badania w Pafos z ramienia CAŚ UW. Kierowała również projektami w Ukrainie i Grecji.

 

W 2019 roku prof. Ewdoksia Papuci-Władyka objęła kierownictwo nad połączoną ekspedycją UW i UJ w Nea Pafos na Cyprze. Od 2021 roku kieruje tamtejszą Stacją Badawczą CAŚ UW, jest tez zastępczynią kierownika Polskiego Instytutu Archeologicznego w Atenach.

 

Wśród zainteresowań badawczych prof. Papuci-Władyki jest m.in. ceramika z okresu hellenistycznego, która stała się podstawą jej pracy habilitacyjnej, obronionej w 1995 roku. Badaczka jest m.in. redaktorem naukowym pierwszej wieloautorskiej monografii badań w Pafos.

 

Laudację na cześć laureatki wygłosił prof. Artur Obłuski, dyrektor CAŚ UW, który podkreślił interdyscyplinarny charakter działalności badawczej prof. Papuci-Władyki, łączącej tradycyjne rzemiosło archeologiczne z innowacyjnymi metodami cyfrowej dokumentacji i modelowania przestrzennego. Zwrócił też uwagę na jej zdolność do budowania międzynarodowych zespołów badawczych i tworzenia trwałych mostów międzykulturowych.

Nagrody dla badaczy zagranicznych

Podczas uroczystości w Sali Senatu wręczono również dwie nagrody główne w kategorii badacza zagranicznego. Otrzymali je prof. Kazuhiko Sawada – wybitny rusycysta – oraz prof. Marc-André Selosse z Museum National d’Histoire Naturelle w Paryżu i uczelni w Kunming (Chiny) i Gdańsku. Jego badania koncentrują się na ekologii i ewolucji mikoryz, głównej symbiozie między grzybami glebowymi a korzeniami większości roślin lądowych.

 

Laudacje wygłosili prof. Aleksander Posern-Zieliński i prof. Marta Wrzosek.