Prof. Ewa Łętowska o zawodzie prawnika

Drukuj

„Dlaczego jako prawnik mam złe samopoczucie?” – o dysfunkcjach prawa i ich wpływie na role jakich pełnienia oczekuje się od prawników opowie 18 stycznia prof. Ewa Łętowska, wybitna prawnik, pierwszy Rzecznik Praw Obywatelskich w Polsce, doktor honoris causa UW.

Spotkanie z prof. Ewą Łętowską odbywa się w ramach cyklu „8 wykładów na Nowe Tysiąclecie”. Wykład zatytułowany „Dlaczego jako prawnik mam złe samopoczucie?”, poświęcony będzie samym prawnikom. Mowa będzie o dysfunkcjach prawa i o ich wpływie na role jakich pełnienia oczekuje się od prawników – zarówno tych objaśniających prawo, jak i tych, którzy je stosują, a także o towarzyszących im złudzeniach oraz o manipulacjach w tym zakresie.

 

Spotkanie odbędzie się 18 stycznia o godz. 17.00 w auli starej Biblioteki Uniwersyteckiej na kampusie przy Krakowskim Przedmieściu 26/28. Wstęp wolny po uprzedniej rejestracji pod adresem: jonaoz@adm.uw.edu.pl. Liczba miejsc jest ograniczona.

 

Wydarzenie będzie można śledzić również online na profilu UW na kanale YouTube.

 

O prelegentce

Prof. Ewa Łętowska skończyła prawo na Uniwersytecie Warszawskim. Jest wybitną znawczynią prawa cywilnego, konstytucyjnego, administracyjnego oraz praw człowieka, autorką ponad 500 monografii i artykułów zarówno naukowych, jak i popularyzatorskich z zakresu prawa.

 

Była pierwszym w historii naszego państwa Rzecznikiem Praw Obywatelskich, orzekała jako sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego. Sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk, członek Rady Naukowej Instytutu Nauk Prawnych PAN, członek korespondent Polskiej Akademii Umiejętności oraz Académie internationale de droit comparé.

 

Prof. Ewa Łętowska angażuje się również w sprawy społeczeństwa obywatelskiego. Brała udział w pracach Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, International Human Rights Council, Carter Center oraz European Foundation of Human Rights.

 

Została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą. Trzykrotnie wyróżniona tytułem doktora honoris causa – w 2016 roku na Uniwersytecie Warszawskim, wcześniej na Uniwersytecie Gdańskim (2008 r.) oraz Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie (2009 r.).